Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός: Έβγαλε αντίδραση χάνοντας την νίκη στο τέλος στο Μόναχο

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε να κερδίσει στο Audi Dome του Μονάχου παρότι ήταν μπροστά στο σκόρ για πάνω από  30 λεπτά επισκιάζοντας όμως τις κακές εμφανίσεις στα προηγούμενα ματς στην Eurolague, μετρώντας 5 σερί ήττες.

Το τριφύλλι ηττήθηκε με 81-78 από την Μπάγερν εκτός έδρας σημειώνοντας την 9 ήττα του στην Ευρώπη φέτος .Παρότι βρέθηκε να προηγείτε με 9 πόντους 5 λεπτά πριν την λήξη  (61-70) δεν τα κατάφερε στην εκπνοή να πάρει μια μεγάλη νίκη που θα του άλλαζε την ψυχολογία εν όψη και του μεγάλου αγώνα για το ελληνικό πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό το βράδυ της Δευτέρας στο  Σ.Ε.Φ. .Πλέον κινδυνεύει να φτάσει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας αν η Ζάλγιρις κερδίσει αύριο στο Κάουνας την Φενέρμπαχτσε καθώς στην ισοβάθμια τον προσπερνάει αφού τον νίκησε στο μεταξύ τους αγώνα .

Αγώνας:

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να μην παίξουν καλή άμυνα με τους πράσινους να προσπαθούν να ρίξουν το χαμηλό τέμπο πηγαίνοντας σε μέγαλες επιθέσεις .Στα μέσα της περιόδου με τρίποντο του εξαιρετικό σήμερα Χίλιαρντ που τελείωσε το ματς με 20 πόντους (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές) όντασ ο καλύτερος παίχτης γρηγορά έβγαλε αντίδραση ο Παναθηναϊκός και έτρεξε ένα 4-0 προβάδισμα για να κλείσει η περίοδος με μακρινό σουτ του Παπαπέτρου (22-22).

Στην δεύτερη περίοδο με Μποχωρίδη και Κασελάκη στο παρκέ ο Παναθηναϊκός πήρε και το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου πήγε και στο +5 (33-28 στο 13′).Η Μπάγερν δεν μπορούσε να βρει λύσεις έχοντας θέμα στο αμυντικό ριμπάουντ με τους πράσινους να φτάνουν σε διαφορές της τάξεως των οχτώ πόντων 34-42 στο 28′ τελικά το πρώτο ημίχρονο με μια διαφορά εφτά πόντων χάρη στην αποτελεσματικότητά του στο δίποντο (71%) και στις δέκα ασίστ που μοίρασαν έξι παίκτες του.

Το τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παίζοντας ακόμα καλύτερα στην επίθεση βρέθηκε να προηγείτε με 10 πόντους (39-49) στο 22΄ενω η ομάδα του Τρινκέρι προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά στο σκόρ μειώνοντας εν τέλη 59-60 με τον Ομπστ να βάζει μεγάλα σουτ για το τέλος της τρίτης περιόδου που κράτησε τους Βαυαρούς όρθιους.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε βρίσκοντας την Μπάγερν μπροστά με καλάθι του πρώην πρασίνου Ντεσόν Τόμας ωστόσο ακολούθησε ένα ξέσπασμα από το τρίφυλλι 7-0 που με τρίποντο του Μέικον πήγε στο +6 στα 6:33 πριν από το φινάλε. Ο Τρινκιέρι κάλεσε timeout, ο Νέντοβιτς έβαλε νέο τρίποντο για το 61-70 ο Γουάιτ και ο Μέικον έβαλαν τις βολές για το 69-74 που κράτησε την Μπάγερν σε απόσταση άνω της μίας κατοχής, όχι όμως για πολύ. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να τελειώσει τον αγώνα ακόμα και όταν προηγήθηκε με 9 πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει στο καλάθι σε δύο περιπτώσεις (72-74 στο 02:51 και 74-76 στο 01:50) και ξαναέγινε ο αγώνας ενδιαφέρον στο τέλος.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με τον Οκάρο Ουάιτ να αστοχεί στο πιο κρίσιμο ζευγάρι βολών στα 44” με το σκορ στο 74-76 και στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Λούτσιτς να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει το προβάδισμα νίκης στην ομάδα του(77-76) 1 λεπτο πριν την κόρνα την λήξης στο Μόναχο. Ο Μέικον είχε την τελευταία ευκαιρία στα 9” αλλά το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Οι παίχτες του Τρινκέρι ήταν εύστοχοι από τις βολές με τον Ρούμπιτ έκαναν το ίδιο (81-78), με τον Νέντοβιτς να παίρνει ένα τρελό σουτ στο φινάλε που δεν έστειλε το ματς στην παράταση και τελείωσε ο αγώνας  βρίσκοντας τους Βαυαρούς στο 5-6 και τους πράσινους με αρνητικό ρεκόρ στο 2-9 έχοντας 5 σερί ήττες εντός και εκτός έδρας στην Ευρώπη .Κράτησε τα λάθη του χαμηλά, στα οκτώ, είχε διπλάσιες τελικές πάσες, αν δεν είχε επιτρέψει 12 επιθετικά ριμπάουντ στους γηπεδούχους, από τα οποία πήραν 13 πόντους κάνοντας καλή εμφάνιση στην Ευρώπη μετα από καιρό παίζοντας κοντά στις δυνατότητες του δίχως όμως να αποδράσει από το Μοναχο με την πολύτιμη  νίκη οπως και πέρυσι με τον Βοβορα στο τιμόνι του τότε.

Παίχτες που ξεχώρισαν:

Ο Ντραρούν Χίλιαρντ (20 πόντοι) σε μεγάλη βραδιά και τους Τόμας – Ρούμπιτ καθοριστικούς στο φινάλε, μαζί με τον Βλαντίμιρ Λούτσιτς που έβαλε μόνο έξι πόντους, αλλά με δύο τεράστιας σημασίας τρίποντα για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Παπαπέτρου με 17 πόντους και Μέικον με 12 πόντους και 6 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ενώ θετική συνεισφορά είχε και ο Νέντοβιτς.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική η Μπάγερν θα παίξει στην Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ (25/11 στις 19:00), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (25/11 στις 21:30).Ο Παναθηναϊκός έχει πριν την Ζενίτ το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Σ.Ε.Φ την Δευτερά το βραδύ(22.11,ΕΡΤ3,19.30) σε έναν αγώνα που θα κρίνει πολλά για την έκβαση του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ αλλά και του ιδίου του συλλόγου εν όψη δύσκολης συνέχειας σε όλες τις διοργανώσεις .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χιμένεθ, Ρότσα, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 15 (6/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουόλντεν 8 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάντερ 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές), Γιάραμαζ, Λούτσιτς 6 (2/7 τρίποντα), Ομπστ 6 (2), Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίλιαρντ 20 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3 (3/4 βολές), Μέικον 12 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 7 (3/6 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 5 (1), Γουάιτ 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Νέντοβιτς 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 7 (4 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 8 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 17/28 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 11/12 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/33 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 17/24 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη