Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ

Για το πρώτο παιχνίδι του 3ου γύρου του European Cup Men στο Χάντμπολ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της λετονικής ZRK Tenax Dobele με 25-28 παίζοντας ως τυπικά φιλοξενούμενος στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα.

Προβάδισμα για την πρόκρισή του στον επόμενο γύρο του European Cup Men πήρε ο ΠΑΟΚ με τη νίκη του απέναντι στη ZRK Tenax Dobele και θα υπερασπιστεί το σημερινό 25-28 στο δεύτερο παιχνίδι που θα γίνει μεθαύριο Κυριακή (28/11, 16:00) και πάλι στην έδρα του Δικεφάλου.

Οι ασπρόμαυροι ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα και βρέθηκαν από νωρίς στο -3 (6-3 στο 10′ και 10-7 στο 15′). Στη συνέχεια αντέδρασαν και με πιο σφιχτή άμυνα μείωσαν στο γκολ (12-11 στο 20′) για να ισοφαρίσουν σε 14-14 στο 26′ και να πάρουν κεφάλι στο σκορ (14-15 στο 29′). Με την υπέρ τους διαφορά τους ενός γκολ και με το σκορ στο 15-16 οι παίκτες του Πάνου Γούσιου πήγαν στα αποδυτήρια για τη διακοπή του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έμειναν μαζί στο σκορ μέχρι να ανοίξει ο ΠΑΟΚ τη διαφορά στα 3 τέρματα (21-24 στο 43′, 22-25 στο 49′ και 23-26 στο 53′) για να τη φτάσει στη μέγιστη τιμή της και το +5 στο 55′ με το σκορ να γίνεται 23-28. Στο τελευταίο 5λεπτο οι Λετονοί κατάφεραν να μειώσουν στα 3 γκολ με το τελικό 25-28 να σφραγίζει στις προσπάθειες των παικτών των δύο αντιπάλων.

Ένα σίγουρα πολύ καλό αποτέλεσμα για την ελληνική ομάδα καθώς και ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί επίσης στην έδρα του, στη Μίκρα και μια πολύ καλή ευκαιρία για πρόκριση στον επόμενο γύρο.

ZRK Tenax Dobele – ΠΑΟΚ 25-28

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 9-7, 12-10, 14-12, 15-16 (ημίχρ.), 19-19, 20-22, 21-24, 23-25, 23-28, 25-28.

ZRK Tenax Dobele: Γιάνσονς, Παντσένκο 5, Πλούμε, Τουμίνσκις, Κρούμινς, Μίκελσονς 5, Όζολινς, Σουλέικο 1, Κρέιτσμπεργκς 3, Ερμάνις 4, Γιούζουπς 2, Λίμπεργκς, Πόλιτερς 3, Άραϊς 1, Κουρζέμνιεκς 1.

ΠΑΟΚ:  Γκιγκόφ 1, Τσαμουρίδης, Παπάζογλου 4, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 3, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 7, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 5, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 2.