Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Νέα ευρωπαϊκή νίκη για τον ΠΑΟΚ

Στον πρώτο αγώνα της Φάσης των «32» του CEV Challenge Cup Ανδρών, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε της κροατικής Mursa Osijek στο PAOK Sports Arena με 3-0 σετ (25-20, 25-18, 25-23) και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους ορεξάτους και με τον Γιώργο Πετρέα πρωταγωνιστή πήραν μια διαφορά 5 πόντων (8-3). Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασαν μέχρι το +6 και το 17-11 και πήραν το σετ με 25-20 για να κάνουν το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν παρόμοια με τον Σωτηρίου να δίνει ανάσες στον Κουκλίνσκι και να βοηθάει ουσιαστικά με αποτέλεσμα να δώσει στην ομάδα του αέρα 3 πόντων (9-6) και στη συνέχεια 5 (12-7). Η διαφορά ανέβηκε και άλλο για να φτάσει στο +7 (19-12) για να τελειώσει το σετ υπέρ του Δικεφάλου με 25-18 και να γίνει το 2-0 στα σετ.

Στο 3ο σετ η κροατική ομάδα ήταν πιο ανταγωνιστική και οι δυο αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι μέχρι το 8-8 για να πάρουν το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι με 8-10. Το σετ συνεχίστηκε με ΠΑΟΚ και Όσιγιεκ να είναι πολύ κοντά στο σκορ και τους ασπρόμαυρους να φτάνουν πρώτοι τους 25 πόντους (25-23) παίρνοντας και τη νίκη με 3-0 σετ.

Αρκετά καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη που έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκρισή τους στο επόμενο γύρο και τους  «16» της διοργάνωσης. Κάτι που αν επιτευχθεί θα αποτελεί σίγουρα μεγάλη επιτυχία για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

ΠΑΟΚ – MOK Mursa Osijek: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-20, 25-18, 25-23 σε 74′