Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

ΤΣΣΚΑ-Παναθηναϊκός: Διαφορά ποιότητας και νέα ήττα για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την σαφώς ανώτερη ΤΣΣΚΑ για την 13η αγωνιστική στην Eurolaegue στην Μόσχα .Ο Παναθηναϊκός έχασε 97-77 στην Μόσχα αναδεικνύοντας την διαφορά ποιότητας που έχουν με την ΤΣΣΚΑ ,βαθύνοντας  τον πιο χαμηλά στην βαθμολογία  Euroleague με αρνητικό ρεκόρ 3-10

Ο Παναθηναϊκός ήξερε εξ αρχής ότι ο αγώνας στην Ρωσία δεν θα ήταν εύκολος .Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη απο το 1ο δεκάλεπτο πήρε τα ινία στο προβάδισμα και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του τριφυλλιού με 20 πόντους διαφορά ,παρα τις πολύ σημαντικές απουσίες που μετρούσε .

Οι πράσινοι ήταν άστοχοι από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, εν αντιθέσει με τους αντιπάλους τους που βρήκαν γρήγορα ρυθμό και τιμώρησαν την άμυνα ζώνης του Δημήτρη Πρίφτη, όποτε στρεφόταν σε αυτή ο προπονητής του τριφυλλιού.(50% της ΤΣΣΚΑ Μόσχας κι από την άλλη το 28% του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στα τρίποντα)

Αγώνας:

Ο Δημήτρης Πρίφτης άλλαζε διαρκώς την άμυνά του (από man to man σε ζώνη με προσαρμογές, κι αντιστρόφως), στην πράξη όμως δεν πήρε κάτι επί της ουσίας. Ο Αλέξι Σβεντ έβαλε όσα περιφερειακά σουτ πήρε (4/5 τρίποντα στο ημίχρονο), έδιωχνε την μπάλα από τα χέρια του την κατάλληλη στιγμή (6 ασίστ στο ημίχρονο) και κάπως έτσι αποτέλεσε τη βασική αιτία της διαφοράς ασφαλείας που πήραν οι γηπεδούχοι από νωρίς με 31 πόντους στην 1η περίοδο.

Ανήμπορος να αντιδράει ο Παναθηναϊκός ,οι Ρώσοι επέκτηναν την διαφορά τους στους 15 πόντους (53-38) στη  δεύτερη περίοδο ,την ίδια στιγμή που μόνο ο Νεμάνια Νέντοβιτς και ο Οκάρο Γουάιτ κρατούσαν το τριφύλλι στον αγώνα έχοντας 21 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο 3ο δεκάλεπτο όσον αφορά την επίθεση με αποτέλεσμα να δεχθεί σερί 9-0 και να βρεθεί στο -24 (62-38). Μετά από ένα τετράλεπτο χωρίς πόντο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρήκε επιθετικές λύσεις και ξεκόλλησε χάρη σε 5 σερί πόντους του Έβανς. Βέβαια το μόνο που κατάφερε έως το τέλος της 3ης περιόδου (75-54) ήταν να μειώσουν οι πράσινοι σε 66-49 στο 27′.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία ακόμα και όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 14 πόντους με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Παπαγιάννη και τον Οκάρο Γουάιτ  (79-65 στο 35′).Ωστόσο τίποτα δεν άλλαξε στο τέλος και τον βρήκε ηττημένο για 10η φορά φέτος στην Ευρώπη με 3-10 αρνητικό ρεκόρ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ – Γιόβτσιτς – Νέντοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-22, 53-38, 75-54, 97-77.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 11 (2), Μπολομπόι 9 (7 ριμπάουντ), Κομένκο, Ούχοφ 6 (2), Ίβλεφ, Αντόνοφ 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Κλάιμπερν 16 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλουτίνοβ 9 (4/10 δίποντα, 1/1 βολή, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Φαρίντ 2, Γκριγκόνις 9 (1), Κουρμπάνοφ 2, Σβεντ 17 (5/8 τρίποντα, 13 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/8 σουτ), Μέικον 3 (1/6 σουτ, 1/3 βολές, 8 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (6/9 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης (0/2 τρίποντα), Κασελάκης, Γουάιτ 19 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Έβανς 15 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 10 (1).

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 23/39 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 9/9 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 11 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/41 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 31 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου (10/12, 21:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ταξιδεύει στη Λιθουανία για την αναμέτρηση με τη Ζάλγκιρις (10/12, 20:00).