Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Handball Premier: Νίκη πρωτιάς για ΠΑΟΚ

Την όγδοη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στον 2ο Όμιλο της Handball Premier πέτυχε ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε σε εξ αναβολής παιχνίδι της Bianco Monte Δράμας στο Κ.Γ. «Κραχτίδης» με 20-23 και πήρε σαφές προβάδισμα για την κατάληψη της 1ης θέσης.

Με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακές του, Μπάρμπα και Γκιγκόφ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα Bianco Monte Δράμας, παίρνοντας μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη και παράλληλα αέρα τριών βαθμών στον πίνακα της βαθμολογίας του ομίλου. Οι δύο γκολκίπερ των ασπρόμαυρων πραγματοποίησαν συνολικά 25 αποκρούσεις, με τον Γιώργο Μπάρμπα που ξεκίνησε στο παιχνίδι να στέκεται άτυχος, αφού τραυματίστηκε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου σε μια σύγκρουση που είχε με παίκτη των γηπεδούχων και αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο.

Οι Δραμινοί ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 3-1 και 6-3 στο πρώτο 15λεπτο αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 8-9 και το κράτησαν μέχρι το φινάλε. Οι πολλές επεμβάσεις των δύο τερματοφυλάκων Μπάρμπα και Παπάζογλου κράτησαν το σκορ σε πολύ χαμηλά επίπεδα και το ημίχρονο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 9-9.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με Δράμα και ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ μέχρι το 42ο λεπτό όπου οι παίκτες του Δικεφάλου με ένα σερί 4-0 πήραν μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων (14-18). Η εικόνα στη συνέχεια δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον αγώνα και να φτάνουν στο τελικό 20-23 αναγκάζοντας τη Bianco Monte Δράμα στην πρώτη εντός έδρας ήττα της τη φετινή σεζόν.

Μετά από αυτή τη νίκη του ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 16 βαθμούς και αποσπάστηκε στο +3 από τη σημερινή του αντίπαλο που βρίσκεται στη 2η θέση του Β’ Ομίλου με 13 βαθμούς.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ- ΠΑΟΚ 20-23

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-5, 7-6, 8-8, 9-9 (ημχ.), 12-11, 14-14, 14-17, 15-20, 16-21, 20-23

Δράμα (Βαλαβάνης): Τοζακίδης, Παπάζογλου, Καφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς 4, Νίκολιτς 2, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου 1, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 4, Καβάζης, Λαζαρίδης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 4, Σίνα 4.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 3, Αποστόλου, Μπάρμπας,  Σεϊρεκίδης 5, Μανωλούδης 2, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 1, Μισαηλίδης 2, Βελισσαρίου, Δεληζάνος.

Διαιτητές: Μπέτμαν – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 7/7-4/4