Free Porn
xbporn

Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Περιστέρι-Ιωνικός: Οι Νικαιώτες χάλασαν το ντεμπούτο του Μίλαν Τόμιτς

Ο Ιωνικος Νίκαιας απόδρασε στο τέλος απο το Περιστέρι με ένα καθοριστικό καλάθι του Γιάννη Αθηναίου στο τέλος του αγώνα ,στο ντεμπούτο του Μίλαν Τόμιτς στον πάγκο των γηπεδούχων σε έναν πολύ ενδιαφέρον αγώνα στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου.

Ο Ιωνικός νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι για την 10η αγωνιστική της Basketleague (82-79) παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη για την μάχη της παραμονής στην κατηγορία .Ολοι οι αγώνες ήταν προς την μνήμη του αδικοχαμένου παίχτη της ΑΕΚ ,Στέφαν Γέλοβατς, ο οποίος έφυγε άδικα απο την ζωή μια εβδομάδα πριν έπειτα απο εγκεφαλικό πρόβλημα πολύ σοβαρό τον τελευταίο μήνα . Ολοι οι παίχτες των ομάδων είχαν στις μπλούζες τους απο πίσω γραμμένο το όνομα του ενώ τιρηθηκε και ενός λεπτού σιγή σε όλα τα γήπεδα στο 13ο λεπτο στην μνήμη του .

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν ήταν αυτός που έκανε την αρχή, ο Νίκος Χουγκάζ πήρε την σκυτάλη και ο Γιάννης Αθηναίου ήταν οι κορυφαίοι για τους νικήτες με τον τελευταίο μάλιστα να πετυχαίνει ένα πολύ κρίσιμο καλάθι στο τέλος του αγώνα.

Αγώνας:

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία του Ιωνικού στην αρχή του αγώνα ,με εξαίρεση τον Γιουτζίν Τζέρμαν που είχε βρει ρυθμό, προηγήθηκαν με στο +7 (21-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (7/12) και τρίποντα (2/5).

Ωστόσο η ομάδα απο την Νίκαια ανέτρεψε την κατάσταση .Ανέβασε ρυθμό χάρις στο δίδυμο του Γιουτζίν Τζέρμαν και του Νίκου Χουγκάζ, που μετρούσαν ήδη 28 πόντους με 11/14 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 3/4 βολές και βρέθηκε να προειγήτε με 8 (26-34) στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου. Το ημίχρονο τους βρήκε να έχουν το προβάδισμα (41-44) .

Στην ανάπαυλα το παιχνίδι ζωντάνεψε ξανά .Οι γηπεδούχοι προσαρμόστηκαν στον Γιουτζίν Τζέρμαν και τον Νίκου Χουγκάζ και ανέκτησαν το προβάδισμα με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (63-59) προϊδεάζοντας το κοινό για ένα συναρπαστικό φινάλε στο Ανδρέας Παπανδρέου.

Ο Ιωνικός ήθελε πιο πολύ την νίκη στο Περιστέρι κάτι που φάνηκε στο τέλος όπου κρίθηκε. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα 3 λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά στο σκόρ  (70-76)    και ο Γιάννης Αθηναίου με ένα κρίσιμο καλάθι στο τέλος χάλασε το ντεμπούτο τον νέου τεχνικού των γηπεδούχων Μίλαν Τόμιτς και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στην μάχη της ουράς της βαθμολογίας .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Δαρλαμήτσος – Τσιμπούρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 41-44, 63-59, 79-82.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Κόζι 10 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Πέτεγουεϊ 14 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 0/1 βολή), Χρυσικόπουλος 9 (1), Μπράουν 8 (3/9 δίποντα, 2/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Σαλούστρος 1 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Φύτρος, ΜακΚρι 14 (2), Μορέιρα, Μανιάς, Μίλερ 13 (2/4 τρίποντα), Σταυρακόπουλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 6 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέρμαν 20 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές), Αθηναίου 14 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 10 (4/9 δίποντα, 2/3 βολές), Χουγκάζ 17 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Γκιουζέλης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ράις 12 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές).

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 15/36 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 13/20 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 22/40 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, το Περιστέρι δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον Κολοσσό (19/12, 17:00), ενώ ο Ιωνικός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (18/12, 17:00).