Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

ΤΣΣΚΑ: Έβγαλε αντίδραση και πέρασε από το Βερολίνο στο φινάλε

Η ΤΣΣΚΑ ήταν η νικήτρια απέναντι στην Αλμπα Βερολίνου στο Βερολίνο στο φινάλε  επισκιάζοντας  την κακή εμφάνιση απέναντι στην Ούνιξ Καζάν 2 μέρες πριν στην Μόσχα. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρότι βρέθηκε να κυνηγάει το σκόρ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης έδειξε να το θέλει πιο πολύ  στο τέλος κέρδισε τον αγώνα.

Η ΤΣΣΚΑ απόδρασε με το διπλό απο την   mercedes benz arena κερδίζοντας την Άλμπα Βερολίνου με 93-90 στο τέλος για την 16η αγωνιστική της Eurolaegue.Η ομάδα απο την Ρωσία χωρία να παίξει το καλύτερο  μπάσκετ και παρότι βρισκόταν πίσω σε όλον τον αγώνα κατάφερε τελικά να πάρει αυτήν την νίκη ψυχολογίας ,έπειτα απο μια κακή εμφάνιση στη Μόσχα δυο μέρες πριν.

Με αυτή τη νίκη η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 10-6, ενώ η Άλμπα έπεσε στο 5-11.

Οι καλύτεροι παίχτες:

ο Λο έκανε με 26 πόντους για τους γηπεδούχους  , η ΤΣΣΚΑ βρήκε αντίδοτο στο επιθετικό του κρεσέντο , έχοντας τον Φόγκτμαν πρώτο σκόρερ με 16 πόντους, τον Κλάιμπερν με 15 και τον Σβεντ με 14.

Αγώνας:

Η Άλμπα θέλησε να εκμεταλλευτεί την κακή ψυχολογική εμφάνιση των γηπεδούχων και έφτασε να βρίσκεται μπροστά στο σκόρ με 8 πόντους στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο η ΤΣΣΚΑ ανέτρεψε γρήγορα τις ισορροπίες και πέρασε στο προβάδισμα  στο φινάλε του 1ου δεκαλέπτου 21-23.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί ξεκίνησαν όπως και στην 1η.Με πολύ δυνατή άμυνα και με τον Λο σε εξαιρετική μέρα ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα ξανά. Αλλά ξανά η ομάδα του Ιτούδη δεν άφησε τον σκόρ να ξεφύγει και ισοφάρισε στο 1ο ημίχρονο με την λήξη του.

Στο 3ο δεκάλεπτο επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό .Η Αλμπα ήταν μπροστά στο σκόρ συνεχώς και η ΤΣΣΚΑ ακολουθούσε .Οι Γερμανοί παίζοντας πολύ καλή αμύνα δεν άφησαν πολλούς παίχτες την αντίπαλης ομάδας να βρουν ρυθμό .

Ωστόσο , στην τελευταία περίοδο οι Ρώσοι έχοντας τις μεγάλες προσωπικότητες στο φινάλε κατάφεραν να νικήσουν μέσα στο Βερολίνο. Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, η Άλμπα ήθελε μία καλή άμυνα όμως υπέπεσε σε φάουλ και έστειλε τον Σβεντ στην γραμμή των βολών για να σφραγίσει τη νίκη για τους Ρώσους. Έτσι πήραν  μια μεγάλη νίκη ψυχολογίας μετά και τις τελευταίες κακές εμφανίσεις της ομάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Βίλιους, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 48-48, 73-71, 93-90.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λο 26 (6/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντα Σίλβα 13 (5/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντελόου, Έρικσον 18 (5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάτισεκ, Σνάιντερ 2, Τίμαν 12 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 6 (3 ασίστ), Ζούσμαν 7 (1), Λάμερς 6 (6 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Λούντμπεργκ 7 (0/4 τρίποντα), Μπόλομπόι 12 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάκετ 8 (2/4 δίποντα), Φόγκτμαν 16 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλάιμπερν 15 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σενγκέλια 12 (4/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ, Γκριγκόνις 9 (1), Κουρμάνοφ, Σβεντ 14 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα Βερολίνου: 20/40 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 8/9 βολές, 31 ριμπάουντ (17_14), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 21/41 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 16/18 βολές, 36 ριμπάουντ 918+18), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 τάπες.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 17η αγωνιστική της διοργάνωσης η Άλμπα Βερολίνου αντιμετωπίζει εντός έδρας την Μονακό (22/12, 21:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κοντράρεται με την Ρεάλ στη Μαδρίτη (23/12, 21:45).