Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ: Μια βραδιά που θέλει να ξεχάσει γρήγορα το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εύκολα απο την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ σε έναν αγώνα που θα ξεχαστεί γρήγορα .Οι πράσινοι απογοήτευσαν με την απόδοσή τους για τρεις περιόδους και έφτασαν στην 14η ήττα σε 18 αγώνες στην Εuroleague

Ο Παναθηναϊκός έχασε με (98-74) στο ΟΑΚΑ απο την ΤΣΣΚΑ σε μια βραδιά που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων αφού δεν κατάφεραν να κυνηγήσουν το προβάδισμα σε κανένα κομμάτι του σχεδόν.

Θα πρέπει να σημειωθεί πως οι πράσινοι λόγω των πολλών κρουσμάτων , όπως και όλες σχεδόν όλες  οι ομάδες της Εuroleague  είχαν απραξία αρκετών ημερών απο ομαδικές προπονήσεις και επίσημους αγώνας κάτι που αποτυπώθηκε σήμερα στον αγώνα.

O MVP

Ο Ντάνιελ Χάκετ είχε πολύ καιρό να παίξει τόσο καλά, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το εκτελεστικό. Ο 34χρονος γκαρντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική άμυνα στο διάστημα της ρωσικής κυριαρχίας στο δεύτερο δεκάλεπτο, τιμωρώντας τους γηπεδούχους για κάθε σουτ που επέλεξαν να του δώσουν. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να κλείσει τον αγώνα με 17 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 1/1 βολή . Πέραν αυτών, γέμισε επίσης την στατιστική του με 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 μπλοκ, συγκεντρώνοντας με αυτόν τον τρόπο 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης της EuroLeague.

ΑΓΩΝΑΣ:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκόρ μέχρι του 8΄ ναι μην ξεφύγει η ΤΣΣΚΑ. Ωστόσο , η ΤΣΣΚΑ ανέβασε ρυθμό στην δεύτερη περίοδο χάρις την επιθετική δυνότητα απο τα 6.75 με τον Ντάνιελ Χάκετ και τον Γκριγκόνις (4/5 τρίποντα στο ημίχρονο) έφτασε με προειγήτε με  (26-51) στο 17ο λεπτό .Το ημίχρονο έκλεισε στο το -27 (33-60) για τους πράσινους που είχαν ξεκάθαρα έλλειμα ενέργειας λόγω της απραξίας με τα απανωτά κρούσματα στην ομάδα .

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε πιο ήρεμα αφού πλέον είχε κριθεί ο αγώνας. Οι φιλοξενούμενοι δεν άσκησαν τόσο πολύ πίεση και ο Δημήτρης Ιτούδης άνοιξε πολύ το rotation  στον πάγκο. Ο αγώνας δεν άλλαξε και η ΤΣΣΚΚΑ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για την συνέχεια .

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη (98-74) και έφτιαξε την ψυχολογία της, εν αντιθέσει με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που προσέθεσε ακόμη μια απογοητευτική εμφάνιση στο ενεργητικό του για φέτος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Μόγκουλκοτς – Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 15 (3/3 τρίποντα), Μέικον 11 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 9 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/3 δίποντα), Καββαδάς, Παπαπέτρου 16 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιτ 6, Αβδάλας, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (6 ασίστ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8 (2), Μπολομπόι 8 (8 ριμπάουντ), Χομένκο 3, Ούχοφ 7 (2), Χάκετ 17 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντόνοφ 2, Φόγκτμαν 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (1), Μιλουτίνοβ 2 (5 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 19 (4/8 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 5 (1), Σβεντ 6 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 22/41 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 15/18 βολές, 23 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 5 επιθετικά) 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/34 δίποντα, 17/34 τρίποντα, 9/10 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Σε δύο βράδια, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (14/1, 21:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιστρέφει στη MegaSport Arena για να αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν (14/1, 19:00).