Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Νίκη πρωτιάς για τον ΠΑΟΚ στο Μαρούσι

Την πρώτη του απώλεια εντός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα είχε ο Παναθηναϊκός που γνώρισε την ήττα στο κλειστό του Αγίου Θωμά από τον ΠΑΟΚ με 1-3 σετ (25-23, 20-25, 22-25, 25-27) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, νίκη που έφερε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +4 στην κορυφή της βαθμολογίας της Volley League.

Άλωσε την απόρθητη μέχρι σήμερα έδρα του πρωταθλητή Παναθηναϊκού ο ΠΑΟΚ που είχε πρωταγωνιστή για άλλη μια φορά τον Αρτούρ Ούντρις αλλά και σε πολύ καλή μέρα τους Κουκλίνσκι και Μπράουν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 28 λεπτών λόγω παρουσίας υπεράριθμων θεατών στις κερκίδες, κάτι που ανάγκασε τους διαιτητές να ζητήσουν να φύγει ο επιπλέον κόσμος.

Πόντο-πόντο σε όλο το 1ο σετ οι δύο ομάδες που μπήκαν κάπως νευρικά στο παιχνίδι με χαμένα σερβίς και λανθασμένες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πρώτοι στην τελική ευθεία προηγούμενοι με 21-19 χάρη και στα πολύ καλά σερβίς του Πρωτοψάλτη. Ο διεθνής ακραίος ήταν αυτός που έδωσε στο πιο κρίσιμο σημείο το μεγαλύτερο προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 23-20. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 24-23, αλλά ο Πρωτοψάλτης και πάλι έδωσε τον 25ο και τελευταίο πόντο στην ομάδα του για να γίνει το 25-23 και το 1-0 στα σετ υπέρ των «πρασίνων».

Ίδιο σκηνικό και στο 2ο σετ με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τον «Δικέφαλο» να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα +2 (9-11) και +3 (10-13) θέλοντας να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα (15-15) και πέρασαν μπροστά (16-15 και 20-18), με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και πάλι (20-20) και να περνάει αυτός μπροστά και να κατακτά τελικά το σετ με 20-25 ισοφαρίζοντας 1-1 τα σετ, χάρη στο πολύ καλά στημένο του μπλοκ αλλά και σε καλά οργανωμένες επιθετικές προσπάθειες.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε παίρνοντας μια μικρή διαφορά +2 (5-7 και 7-9), την οποία διατήρησε μέχρι το 11-13 παίρνοντας πόντους από τον Κουκλίνσκι. Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στο +3 (12-15 και 15-18) με δύναμή τους να αποτελεί και πάλι το αρκετά αποτελεσματικό μπλοκ. Η διαφορά ανέβηκε στη συνέχεια και άλλο μέχρι το +4 (17-21) με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να πλησιάσει αλλά όχι παραπάνω από τους 2 πόντους (22-24) και το σετ να καταλήγει με 22-25 στους Θεσσαλονικείς που έκαναν την ολική ανατροπή παίρνοντας προβάδισμα στα σετ με 1-2.

Μαζί οι δύο αντίπαλοι στο 4ο σετ (9-9) με τα μπλοκ να δείχνουν αποδυναμωμένα. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 2 πόντους (11-13) μετά από λάθος του Ανδρεόπουλου. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 14-14 αλλά ο Γουόλς με άσσο έδωσε το προβάδισμα με +2 στον ΠΑΟΚ (14-16) το οποίο έγινε στη συνέχεια +5 (14-19 και 15-20) σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Οι «πράσινοι» με σερί 4-0 μείωσαν σε 19-20 και 21-22 πιέζοντας από τη θέση του σερβίς με τον Γιάκομπσεν. Η ισοφάριση ήρθε τελικά για τους γηπεδούχους σε 22-22 και 24-24 αλλά ο «Δικέφαλος» άντεξε στην πίεση των «πράσινων» και πήρε το σετ με 25-27 και τη μεγάλη και καθαρή νίκη με 1-3 σετ.

Καλύτερος σε γενικές γραμμές ο ΠΑΟΚ πήρε δεύτερο τρίποντο απέναντι στον μεγάλο του αντίπαλο για τον φετινό τίτλο, μετά και τη νίκη στο πρώτο γύρο στη Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ. Πολύ καλή δουλειά για τους νικητές στο μπλοκ αλλά και στην υποδοχή, ενώ ταυτόχρονα οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να βγάλουν εκτός ρυθμού και εκτός παιχνιδιού τον Πρωτοψάλτη, ένα από τα μεγαλύτερα επιθετικά όπλα των «πρασίνων». Οι «ασπρόμαυροι» κρατάνε πια την τύχη τους στα χέρια τους, αφού ακόμη και σε περίπτωση καθαρής νίκης του Παναθηναϊκού στη Σύρο στο αναβληθέν παιχνίδι απέναντι στον Φοίνικα (16/2), θα υπερτερούν βαθμολογικά έχοντας το +1 στους βαθμούς. Αλλά και αν ισοβαθμήσουν οι δύο ομάδες στη τελική κατάταξη, πάλι το προβάδισμα θα το έχει ο ΠΑΟΚ που επικράτησε και στις δύο αναμετρήσεις της φετινής σεζόν.

Τα σετ:  (25-23, 20-25, 22-25, 25-27) σε 141΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (5/20επ., 2 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Ρανγκέλ 10 (8/15επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (8/22επ., 2 άσσοι, 39%υπ., 16%αρ.), Βαν ντε Ντρις 15 (14/30επ., 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/9επ., 1 μπλοκ) /  Γκαράς (λ. – 37%υπ., 11%αρ.), Μπάσης, Ανδρεόπουλος 3 (3/8επ., 67%υπ., 17%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 15π. (7/8επ., 8 μπλοκ), Πετρέας 11 (8/11επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 5 (3/3επ., 1 μπλοκ, άσσος), Κουμεντάκης 7 (7/15επ., 61%υπ., 28%αρ.), Κουκλίνσκι 8 (7/21επ., 1 άσσος, 55%υπ.., 26%αρ.), Ούντρις 29 (28/53επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. – 39%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης, Μπουράκης (λ).