Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Final-4 volley: Ο AO Θήρας «πάτησε» την Θέτις και υποδέχεται ΠΑΟ στον τελικό!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι με χορταστικό θέαμα  εξελίχθηκε ο 2ος ημιτελικός για το final-4 γυναικών στο βόλεϊ, ανάμεσα σε  Θέτις και ΑΟ Θήρας.

Μαχητική και αποφασιστική η ΑΟ θήρας εισέπραξε μία θέση στον τελικό έπειτα από ένα θεαματικό παιχνίδι κόντρα στη Θέτιδα, όπου νίκησε  με 3-1 και αύριο (12/3) και ώρα 19.00 στο «Λίντο», η ομάδα της Θήρας θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον μεγάλο τελικό κυπέλλου.

Το φαβορί στο σημερινό παιχνίδι θεωρούνταν λόγω της πορείας του η ομάδα της Βούλας, όμως αρκετές φορές αυτό δεν λέει κάτι, αφού οι ομάδες που είναι τα outsider σε μία διοργάνωση το θέλουν περισσότερο και φέρνουν τις ανατροπές.

Κάπως έτσι εξελίχθηκε και σήμερα ο 2ος ημιτελικός στο «Λίντο» ενόψει του23ου κυπέλλου γυναικών στην πετοσφαίριση, αφού η ΑΟ Θήρας  κέρδισε και μάλιστα με θεαματική ανατροπή το 1ο σετ με πρωταγωνίστρια την Μίτροβιτς, τελικό σκορ 26-28.

Και στο 2ο σετ οι φιλοξενούμενες με την ψυχολογία στα ύψη δεν το έβαλαν κάτω και βρέθηκαν ξανά μπροστά στο σκορ απέναντι από την δυνατή Θέτιδα, που όμως κάποια λάθη συγκέντρωσης φέρεται να της κόστισαν και το δεύτερο σετ.

Στο 3ο σετ η Θέτις ανέβασε ρυθμούς, μπήκε ξανά επιθετικά και βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Η είσοδος της Χατζηγρηγορίου έπαιξε ρόλο στην ανατροπή των γηπεδούχων που μπήκαν και πάλι δυναμικά στο παιχνίδι, μετά τις άγριες διαθέσεις που έδειξε η Θήρα που κέρδισε τα δύο πρώτα σετ. Οι γηπεδούχες μπήκαν αποφασισμένες να γυρίσουν το ματς και «έκοψαν» τη φόρα από τις φιλοξενούμενες κερδίζοντας τες στο 3ο σε με 25-16.

Στο 4ο και τελευταίο σετ η ΑΟ Θήρας μπήκε με τζαμπουκά και πάλι εφόσον δεν «καθάρισε» στο προηγούμενο σετ το παιχνίδι. Οι «μπλε» το πίστεψαν, το θέλησαν και το πάλεψαν περισσότερο. Έκαναν ένα σπουδαίο και θεαματικό  αγώνα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, που όμως «δάγκωσαν» με τελικό σκορ πόντων 25-20 και και πήραν το ticket για τον τελικό κόντρα στο φαβορί που είναι ο ΠΑΟ.