Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Κολοσσός Ρόδου – Παναθηναϊκός: Με εκπληκτική 3η περίοδο πέρασε απ’ την Ρόδο το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κέρδισε τον Κολοσσό Ρόδου εκτός έδρας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Οι «πράσινοι» με εκπληκτικό  δεύτερο μέρος πέρασαν απο την Ρόδο και παρέμειναν μόνοι στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου στο κλειστό γυμναστήριο Νεάπολης Ρόδου με (88-64) και γύρισε στις καλές εμφανίσεις. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με επιμέρους σκόρ 3-40 στο δεύτερο μέρος δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Ροδίτες .

Στο 15-1 οι «πράσινοι», που συνεχίζουν με στόχο την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα έδρας μέχρι τους τελικούς της Stoiximan Basket League, στο 10-6 ο Κολοσσός που έχει το προβάδισμα για την τρίτη θέση αλλά είναι με αγώνες περισσότερους απο τον Προμηθέα Πατρών που βρίσκεται στην 4η θέση.

Αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πίεσε στην άμυνα πολύ τον Κολοσσό και πείρε προβάδισμα στα πρώτα λεπτά , διατηρώντας αυτή τη διαφορά (9-16), μέχρι το 7’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η «πράσινη» άμυνα χαλάρωσε, με τον Κολοσσό να τρέχει στο ανοικτό γήπεδο με Ξανθόπουλο και Χατζηδάκη και να μειώνει στον πόντο (17-18), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κυριάρχησε τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση .Με τον Βασίλη Ξανθόπουλο και τον Φλόιντ να κάνουν πολύ δουλειά οι γηπεδούχοι με σερί 10-0 και έφτασαν  στο +8  (32-24), στο 16’. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με τα σουτ του Μέικον που έριξαν τη διαφορά στον πόντο (32-31), όμως οι γηπεδούχοι είχαν νέα απάντηση και με επιμέρους σκορ 8-2 πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (40-33).

Στην ανάπαυλα το «τριφύλλι» βρήκε ρυθμό στην άμυνα και άλλαξε το μοτίβο του αγώνα .Οι γηπεδούχοι ακολούθησαν μέχρι το 25΄τον αγώνα μέχρι να αρχίσει να ξεφεύγει στο προβάδισμα ο Παναθηναϊκός . Έτρεξε ένα σερί 19-0 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου για το +16 (51-67) με πολύ καλή λειτουργεία στην άμυνα κυρίως και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να βρίσκει ρυθμό στην άλλη πλευρά του παρκέ.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και αύξανε συνεχώς την διαφορά στο προβάδισμα .Κάνοντας σερί 13-0 και εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +29 (51-80), στο 34’. Όπως είναι φυσικό, τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το τελικό  προβάδισμα (88-64) στην Ρόδο παραμένοντας στην 1η θέση της τελικής βαθμολογίας του πρωταθλήματος με μια ήττα παθητικό μόνο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Καλδίρης, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 1, Μαργαρίτης 6 (2), Μίλερ 7 (1), Σλαφτσάκης, Ποτ 9 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος 5 (2/9 σουτ, 7 ασίστ), Πράπας 2, Καμπούρης, Μπιλλής, Φλόιντ 19 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Χατζηδάκης 15 (6/10 δίποντο, 3/3 βολές)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 11 (3/8 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 27 (6/8 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Σαντ-Ρος 3 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μέικον 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καββαδάς 3, Χουγκάζ 7, Έβανς, Μαντζούκας

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 17/33 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 12/17 βολές, 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/32 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 13/16 βολές, 45 ριμπάουντ (38 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενήσει στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ (26/3, 20:00), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχτεί την ΑΕΚ (27/3, 17:00).