Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Καθαρά, μάγκικα, Προσοτσανιώτικα! Η Προσοτσάνη πρωταθλήτρια Α’ Ε.Π.Σ. Δράμας 2021-2022 (videos)

Η Προσοτσάνη εδώ και δύο ημέρες πανηγυρίζει τον 3ο της τίτλο στην Α’ ΕΠΣ Δράμας, μετά το μεγάλο «διπλό» μέσα στο Καλαμπάκι με σκορ 1:0 και σκόρερ ποιον άλλο, το Μάριο Τόπι, ο οποίος με άπιαστη κεφαλιά στο 21’ μετέτρεψε την ασσίστ του κάπτεν Δημήτρη Ρούσσου σε γκολ-τίτλος για την ομάδα του.

Μια Προσοτσάνη που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο γνωρίζοντας πως δεν υπάρχει επιστροφή στη βάση αν δεν επιτευχθεί ο αρχικός στόχος της κατάκτησης του πρωταθλήματος, έχοντας 11 παίκτες στο χορτάρι, άλλους 9 στον πάγκο και τους 250 και πλέον φίλους της στην κερκίδα να μετατρέπουν το δημοτικό γήπεδο Καλαμπακίου σε…«Γεώργιος Μακρής».

Πέραν του γκολ που προαναφέραμε, οι παίκτες του Φώτη Χατζηκυριάκου θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει κι άλλο τέρμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να σκέφτονται την υποδοχή που θα τους επιφύλασσαν οι φανατικοί τους φίλοι στην Προσοτσάνη. Ωστόσο, αυτό το αγαπημένο στα μπαράζ 1:0 έμεινε μέχρι και το 2ο λεπτό του έξτρα χρόνου που κράτησε ο ρέφερι της αναμέτρησης.

Στο β’ ημίχρονο το Καλαμπάκι προσπάθησε με τις αλλαγές να φτάσει πιο κοντά στην περιοχή του Αβραάμ, κέρδισε κάποια κόρνερ που έφεραν κόσμο σ’ αυτήν, αλλά η Προσοτσάνη με άπλετο χώρο στην αντεπίθεση ήταν αυτή σπατάλησε ουκ ολίγες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ που όπως γράψαμε και πιο πάνω θα της έδινε ηρεμία και… πρόωρη λύτρωση! Μάλιστα, ο 35άχρονος τερματοφύλακας της Προσοτσάνης με το 13ο του φετινό “clean sheet”, χάρισε με την επέμβαση του 85ου λεπτού στο τετ α τετ απέναντι στο Σαλωνίδη το τρόπαιο στην ομάδα του, αποτρέποντας τα εμφράγματα εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου.
Το τελικό σφύριγμα του κ. Παρχαρίδη άναψε το…σπίρτο για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς από πλευράς παικτών και τεχνικού επιτελείου, οι οποίοι έγιναν ένα κουβάρι και κατευθυνόμενοι προς την πλευρά των φίλων της ομάδας η ιαχή «να ‘τοι, να ‘τοι οι πρωταθλητές» δονούσε το γήπεδο, στο οποίο η τελευταία φορά που η Προσοτσάνη είχε περάσει νικηφόρα ήταν στις 06.04.2006 για την 30ή αγωνιστική του 1ου ομίλου της Δ’ Εθνικής με σκορ 3:0!

*οι φωτογραφίες είναι από τη φωτογράφο Χριστίνα Γεωργιάδου

video επεξεργασία : Πούλιος Θεόδωρος

Το γλέντι τίτλου συνεχίστηκε στο λεωφορείο και κορυφώθηκε με την άφιξη της αποστολής στην κεντρική πλατεία της Προσοτσάνης, εκεί όπου πάνω από 300 φίλαθλοι κάθε ηλικίας μετέτρεψαν τη νύχτα σε μέρα με τους πυρσούς και τα καπνογόνα στα χρώματα της ομάδας και τα συνθήματα να επισκιάζουν οτιδήποτε το απόβραδο της Μεγάλης Τετάρτης!

Λεπτό προς λεπτό:

5’. Σουτ φάουλ από μέση απόσταση του Καλαϊτζή εύκολη υπόθεση για τον Τάφα.

8’. Βαθιά μπαλιά από το χώρο του κέντρου με τον Παπαμιχαήλ να βρίσκει στην περιοχή τον Τόπι που δείχνει να αιφνιδιάζεται από την κίνηση του Δεμενελούδη και το πλασέ του φεύγει από καλή θέση έξω.

15’. Ίδιοι οι πρωταγωνιστές αυτή τη φορά ο Τόπι στοπάρει και πλασάρει με καλό οπτικό πεδίο, βλέπει την μπάλα να περνάει δίπλα στο αριστερό δοκάρι.

20’. Σουτ του Γουνατίδη με καλές προϋποθέσεις, κοντράρει στο απλωμένο πόδι του Κλόγκιρι και καταλήγει στην αγκαλιά του Τάφα.

0:1 στο 21’. Το «χρυσό» όπως αποδείχτηκε γκολ που χάρισε το πρωτάθλημα στην Προσοτσάνης, όταν από το κλέψιμο ψηλά κοντά στη γραμμή του πλαγίου άουτ του Ρούσσου, ο αρχηγός των πρωταθλητών σεντράρει με την μπάλα να πηγαίνει συστημένη στο β’ δοκάρι κι από κει από το κεφάλι του Τόπι στο παραθυράκι του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Τάφα.

30’. Ωραία μπαλιά ακριβείας του Καλαϊτζή από το δεξί άκρο της άμυνας προς το αριστερό της επίθεσης πάσα του Τόπι και σουτ του Γουνατίδη στο σώμα του Κλόγκιρι καταλήγει σε κόρνερ.

32’. Ο Γουνατίδης αυτή τη φορά δημιουργεί με τον Ματζιάρη να πιάνει το σουτ πάνω στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

42’. Φάουλ κοντά στη γραμμή της περιοχής με τον Καλαϊτζή να το εκτελεί, τον Τάφα να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά ο Τόπι που τη στέλνει στα δίχτυα υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

46’. Από αριστερά ο Παγώνης τροφοδοτεί εκτός περιοχής τον Τόπι που βγάζει μπαλιά στην περιοχή πάνω στην κίνηση σουτ ο Γουνατίδης άουτ.

48’. Συνδυασμός Γουνατίδη-Τόπι και φαλτσαριστό σουτ του Γεωργιάδη δίπλα στη συμβολή των δοκών.

51’. Από δεξιά ο Διαμάντι επιχειρεί τη σέντρα, προ του Παγώνη μπροστά από το πέναλτι κάνει την προβολή ο Θ. Δημητρίου κι ο Αβραάμ μπλοκάρει σταθερά.

56’. Με εκτέλεση φάουλ ο Καλαϊτζής βρίσκει τον Τόπι που σουτάρει κι ο Τάφα χωρίς πρόβλημα μπλοκάρει.

58’. Σε μέση απόσταση το φάουλ του Ρούσσου με τον Κλόγκιρι να μην απομακρύνει ο Τόπι 1ο σουτ πάνω στον αντίπαλό του, νέο σουτ του Γουνατίδη η μπάλα με πορεία προς τα δίχτυα σταματάει ίσως και στο χέρι του Δεμενελούδη «παίζεται» από το ρέφερι.

67’. Αντεπίθεση με δύο μπαλιές Τόπι σε Κ. Τσακμακίδη και παράλληλη σέντρα του 2ου ο σκόρερ της Προσοτσάνης με υπερένταση κάνει την προβολή άουτ.

72’. Βαθιά μπαλιά του Τόπι και διαγώνιο σουτ του Κέντογλου με διπλή προσπάθεια κρατάει την μπάλα στην αγκαλιά του ο Τάφα.

75’. Εκτός περιοχής Κέντογλου και Κ. Τσακμακίδης αλλάζουν την μπάλα, ο τελευταίος επιχειρεί την κατά μέτωπο επίθεση και το συρτό σουτ είναι εύκολη λεία για τον τερματοφύλακα του Καλαμπακίου.

79’. Φάουλ του Ρούσσου κεφαλιά προς τα πίσω ο Παγώνης δίπλα στα δοκάρια.

85’. Σουτ του Κέντογλου έχοντας κερδίσει λίγα εκατοστά προ του Κλόγκιρι στα χέρια του Τάφα.

86’. Κάθετη του Καπτέλι ο Σαλωνίδης καλυπτόμενος απέναντι στον Αβραάμ πλασάρει κι ο πορτιέρο της Προσοτσάνης στην απόκρουση της ζωής του στέλνει την μπάλα σε κόρνερ και τις καρδιές των φιλάθλων της ομάδας του στη θέση τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

ΚΑΛΑΜΠΑΚΙ(Λάζαρος Μουρατίδης): Τάφα, Πέτρο, Διαμάντι(63’ Σαλωνίδης), Κλόγκιρι, Λεονταρίδης, Δεμενελούδης, Παναγιώτογλου(70’ Κυριαζάκης), Μαυροβασίλης, Τζιβανάκης(63’ Αγγελόπουλος), Καπτέλι, Θ. Δημητρίου(81’ Ελευθεριάδης)

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ(Φώτης Χατζηκυριάκου): Αβραάμ, Καλαϊτζής, Παγώνης, Παπαμιχαήλ, Αστερίου, Γεωργιάδης, Περσιανλής, Ρούσσος(88’ Ευκαρπίδης), Γουνατίδης(61’ Κ. Τσακμακίδης), Ματζιάρης(61’ Ματζιάρης), Τόπι

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης/5ης αγωνιστικής σε play off/play out

• Ξηροπόταμος-Βώλακας 0:1 (46’ Τσαμπάζης)
  • Αμπελόκηποι-Πετρούσα 2:1 (16’ Τσερκέζος – 70’ Αθ. Κυσσίδης / 56’ Αντωνιάδης)
  • Χωριστή-Νέα Αμισός 1:1 (60’ Παπαεμμανουήλ / 90’ Μπιαζάκης)
  • Καλαμπάκι-Προσοτσάνη 0:1 (21΄ Τόπι)

• Αρκαδικός-Φωτολίβος 1:3 (47’ Τόντρι / 23 ’ & 72’ Φ. Βασιλειάδης – 83’ Ρουμελιώτης)
  • Καλλίφυτος-Καλή Βρύση 1:2 (30’ Χριστοφορίδης / 18 ’& 35’ Κωνσταντινίδης)
  • Άγιος Αθανάσιος-Κάτω Νευροκόπι 2:0 (86’ Μπαμπασαλή – 89’ Κούρτογλου)
  • Καστρινός-Κουδούνια 6:0 (20’ & 29’ Βέις – 42’ Θ. Αλμανίδης – 45’ Μαυρίδης – 73’ Κουτρουλάκης – 86’ Σ. Αλμανίδης)
  • Δοξάτο-Ακρίτας Ν.Κρ. 1:1 (34’ Παντίκογλου / 4’ Δερμεδεσιώτης)