Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Αναντολού Εφές: Ξεπέρασε το εμπόδιο της Αρμάνι Μιλάνο και πέρασε στο φάιναλ φόρ

Η Αναντολού Εφές θα υπερασπιστεί τον τίτλο της καθώς κέρδισε για τρίτη φορά την Αρμάνι Μιλάνο στην σειρά και θα βρεθεί μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης στο φάιναλ φόρ του Βελιγραδίου απο τις 19 έως τις 21 Μάϊου.

Η Αναντολού Εφές ξεπέρασε το εμπόδιο της Αρμάνι Μιλάνο και θα βρεθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά σε φάιναλ φόρ προκειμένου να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην Κολωνία .Οι άλλοι δύο αγώνες που θα δώσουν τα 2 τελευταία εισιτήρια είναι ανάμεσα στην Μονακό και τον Ολυμπιακό και την Μπάγερν Μονάχου και την Μπαρτσελόνα που αγωνίζονται αύριο το βράδυ.

Κι αν ο Σέιν Λάρκιν ήταν πολύ άστοχος (1/9 σουτ), υπήρχε ο Τιμπόρ Πλάις (25 πόντοι με 8/9 σουτ και 6/6 βολές) να αποτελέσει το επιθετικό αντίβαρο για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που πήρε επίσης 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ από τον Βασίλιε Μίτσιτς .Για το Μιλάνο  ο Λουίτζι Ντατόμε ήταν συγκινητικός (21 πόντοι με 9/18 σουτ), ο Κάιλ Χάινς έκανε το νταμπλ νταμπλ (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Η Αρμάνι Μιλάνο θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο ημιτελικό του Βελιγραδίου ή την Μονακό ή τον Ολυμπιακό που αγωνίζονται αύριο στην Γαλλία με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά με 2 νίκες έναντι μίας της Μονακό.

Αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση παίρνοντας ψυχολογία και απο τον κόσμο που γέμισε ασφυκτικά το γήπεδο. Στα μέσα την πρώτης περιόδου βρέθηκαν μπροστά με 10 πόντους 16-6 στο 7′) με τον Τιμπόρ Πλάις να έχει τους 10/16 πόντους της ομάδας του, σε ένα σημείο όπου η Αρμάνι Μιλάνο αδυνατούσε αφενός να παίξει καλή άμυνα. Ωστόσο η ροή άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η παρουσία του Ντατόμε άλλαξε τον αγώνα καθώς με αυτόν το Μιλάνο πείρε αυτό που έψαχνε , σκοράρισμα. Η Αρμάνι Μιλάνο γύρισε από το -8 (28-20 στο 14′) και πήρε το προβάδισμα (34-35 στο 18′) και μαζί με τον Χάινς στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι πήραν το μομέντουμ του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν όπως και και στην πρώτη περίοδο με πολύ φόρα. Με τον Πλάις να μην έχει αντίπαλο ξέφυγαν πάλι στο προβάδισμα με την Αρμάνι να μην μπορεί να αντιδράσει μέχρι εκείνο το σημείο. Ανέκτησαν το διψήφιο προβάδισμα (62-52 στο 27′), δείχνοντας πιο έτοιμοι από ποτέ για να βάλουν τις βάσεις νίκης.

Στην τελευταία περίοδο όμως η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξαναπίστεψε οτι μπορεί να πάει την σειρά στο Μιλάνο και να χαλάσει το πάρτι την Εφές. Ο Λουίτζι Ντατόμε έκανε το πρώτο βήμα, ο Σαβόν Σιλντς ακολούθησε και μαζί παρέσυραν τους πάντες σε ένα σπουδαίο πεντάλεπτο, που έφερε την ιταλική ομάδα να “παγώνει” για τα καλά το Sinan Erdem Sports Hall (62-66 στο 33′). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήγαινε απο κατοχή σε κατοχή .Στο τέλος η Εφές στάθηκε πιο τυχερή και αξιοποίησε τις βολές σε αντίθεση με το Μιλάνο που δεν μπόρεσε να ανακτήσει πάλι το προβάδισμα με τον Σίλντς να είναι άστοχος και έτσι η ομάδα απο την Τουρκιά θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην Κολωνία .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ – Ρότσα – Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-11, 42-43, 62-58, 75-70.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (1/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σίνγκλετον 3 (3/4 βολές), Μπράιαντ 6 (2), Μόερμαν 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τουντσέρ 2, Πλάις 25 (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 20 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Γκραντ, Ροντρίγκεθ 7 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ταρζούσκι 4, Ρίτσι 5 (1), Χολ 9 (1/6 τρίποντα), Σιλντς 8 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάινς 10 (5/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 6 (1), Ντατόμε 21 (6/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 15/22 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 21/25 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 3 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 19/34 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 5/6 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.