Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην πρεμιέρα της στο BCL

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στην Καρσίγιακα και ηττήθηκε στο φινάλε εκτός έδρας με σκορ 91-88 στην πρεμιέρα της στην regular season του Basketball Champions League.

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση με διάφορες εναλλαγές στο σκορ και την Καρσίγιακα να έχει ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο η ΑΕΚ με τον Φρέιζερ το διέκοψε καθώς σκόραρε 3/5 τρίποντα και ξέφυγε με μια μικρή διαφορά στο +6 στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-21). Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Καρσίγιακα να μειώνει αμέσως την διαφορά στους τρεις πόντους και πέρασε μάλιστα και μπροστά στο σκορ με 33-30 λίγα λεπτά αργότερα στο 17′. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ ισόπαλο (42-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά και επιθετικά κυρίως με τον ΜακΚόλουμ, ο οποίος έκανε “ότι ήθελε” στο παρκέ φθάνοντας μάλιστα και την διαφορά στο +10 στο 25′. Με ένα μικρό σερί 6-0 στην συνέχεια η ΑΕΚ μείωσε γρήγορα την διαφορά, όμως η Καρσίγιακα βγήκε και πάλι μπροστά κλείνοντας το δεκάλεπτο με 69-65 υπέρ της. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, ωστόσο η Καρσίγιακα με τους Μπράουν και ΜακΚόλουμ βγήκε ξανά μπροστά με 81-77 στο 36′. Η ΑΕΚ με τον Στρέλνιεκς έφερε ξανά την διαφορά σε απόσταση βολής (88-86) ένα λεπτό πριν το φινάλε της αναμέτρησης, όμως ο απίστευτος ΜακΚόλουμ, “σκότωσε” τους φιλοξενούμενους με νέα τρίποντη “βόμβα” για το τελικό 91-88.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Τζ. Μπράουν 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Β. Μπράουν 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 13 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚόλουμ 29 (2/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 4 ασίστ), Σιπάχι 7 (1/7 τρίποντα), Ακιαζίλι, Ντελγκάδο 17 (8/10 δίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ), Ντουρμάζ, Φλάτεν.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Μάντσεν 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), ΜακΓκριφ 11 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μίτσελ 19 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 15 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουίλιαμς 17 (3/10 τρίποντα), Φιλιππάκος, Φρέιζιερ 16 (0/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ασίστ, 5 λάθη), Κόνιαρης, Παπαδάκης, Περσίδης, Πετρόπουλος.