Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Basket League: Ντέρμπι με άρωμα Θεσσαλονίκης

Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς είναι γεγονός, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, κόντρα στον συμπολίτη Άρη (19:15, ERT3).

Ο ΠΑΟΚ θέλει να πετύχει την πρώτη του νίκη στη σεζόν η οποία ξεκίνησε με μία ήττα από το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη. Ο «δικέφαλος» χρειάζεται την ψυχολογική «ώθηση» μίας νίκης σε ένα ματς τόσο σημαντικό όσο το σημερινό για να ξεκινήσει δυναμικά τη χρονιά.

Από την άλλη ο Άρης δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση έχοντας νικήσει με 69-65 τον Παναθηναϊκό στην πρώτη αγωνιστική. Οι κιτρινόμαυροι θέλουν να χτίσουν πάνω σε αυτή τη νίκη επιδεικνύοντας ταυτόχρονα ότι φέτος στοχεύουν ψηλά.

Με τα δύο ματς της περασμένης σεζόν ΠΑΟΚ mateco και Άρης συμπλήρωσαν τις 150 συναντήσεις στην Α’ Εθνική. Ο Άρης έχει μικρό προβάδισμα στους αγώνες αυτούς, από την περίοδο 1964-65, ενώ ο Δικέφαλος έχει τον πρώτο λόγο στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος, δηλαδή από την περίοδο 1992-93.