Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Παρτίζαν 89-91: Νέα εντός έδρας ήττα για τους πράσινους

Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Euroleague αυτήν την φορά από την Παρτίζαν του Ομπράντοβιτς και Παπαπέτρου με 89-91 στο ΟΑΚΑ. Με την ήττα αυτήν που γνώρισε το τριφύλλι απόψε υποχώρησε στο 1-5 και βρίσκεται πλέον στις τελευταίες θέσεις της διοργάνωσης. Να σημειωθεί επιπλέον πως πριν από την έναρξη του αγώνα η ΚΑΕ Παναθηναϊκός βράβευσε των Ιωάννη Παπαπέτρου για την συνεισφορά του στον σύλλογο καθώς διετέλεσε και αρχηγός της ομάδας τα τελευταία χρόνια.

Ο αγώνας

Απογοητευτικός Παναθηναϊκός στην έναρξη του αγώνα καθώς συμπλήρωσε 5 λεπτά χωρίς καλάθι με αποτέλεσμα η Παρτίζαν να πάρει από νωρίς τα ηνία στην αναμέτρηση και να προηγηθεί μέχρι και στο +18 στο 9′ ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 16-31. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Παρτίζαν διατήρησε την μεγάλη διαφορά εύκολα χωρίς κάποια ιδιαίτερη πίεση από τον Παναθηναϊκό με τον Κέβιν Πάντερ να συνεχίζει να σκοράρει από παντού φθάνοντας κιόλας τους 20 πόντους με 4/5 τρίποντα και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 41-56 υπέρ της σερβικής ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικός σε σχέση με το πρώτο καθώς αύξησε την πίεση του στην άμυνα κρατώντας στο μηδέν τον Πάντερ με αποτέλεσμα να φθάσει σε απόσταση βολής στο σκορ 55-58 στο 25′, δείχνοντας πως δεν έχει τελειώσει ακόμα τίποτα διότι ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος στο 64-68. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την Παρτίζαν καθώς πήρε γρήγορα μια διαφορά 10 πόντων 73-83 σου 35′. Ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια πάλεψε όσο μπορούσε με όσες δυνάμεις διέθετε και μείωσε στο -2 87-89 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως η σερβική ομάδα με δύο εύστοχες βολές στο τέλος κλείδωσε το σκορ 89-91 υπέρ της πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο διπλό στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Πέμπτης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Λι 4 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπέικον 17 (3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Πονίτκα 12 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 3.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (5/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 29 (4/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Λεσόρ 15 (5/7 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Άντζουσιτς 10 (1), Μαντάρ 10 (2).