Τετάρτη, 7 Ιουνίου, 2023

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα: Για το τρίποντο-ψυχολογίας ο Δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της SuperLeague (21:00, Novasports Prime).

Ο Δικέφαλος μετράει δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και θέλει μόνο το τρίποντο για να επιστρέψει στις επιτυχίες και να ξεκινήσει μια αντεπίθεση για να ανέβει βαθμολογικά απέναντι σε έναν ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος την προηγούμενη εβδομάδα πέτυχε πολύτιμο τρίποντο με ανατροπή κόντρα στον Αστέρα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έχει ξανά στη διάθεσή του τους Μπράντον Τόμας και Άντριγια Ζίβκοβιτς.

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί συνολικά 28 φορές στην ιστορία τους. Η αρχή έγινε στις 19 Ιανουαρίου 1975, με την πρώτη αναμέτρηση μεταξύ τους που έγινε στην Τούμπα και ο Δικέφαλος επικράτησε με 4-1. Ο Γιώργος Κούδας μόλις στο 6ο λεπτό σημείωσε το πρώτο γκολ, ενώ προσωρινά είχε ισοφαρίσει ο Κοπίτσης σε 1-1 στο 44ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, δύο του Παρίδη και ένα του Αποστολίδη.