Βαθμολογική αναρρίχηση με Ολαϊζόλα!

13η αγωνιστική:

Νίκη Βόλου – Ηρακλής 1-0

Στο κατάμεστο γήπεδο της Νεάπολης του Βόλου μπροστά σε περίπου 2.000 φιλάθλους (εκ των οποίων 200 φίλοι του Ηρακλή), η Νίκη Βόλου επικράτησε του «Γηραιού» και αναρριχήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας! Πλέον κοιτάζει την ερχόμενη εβδομάδα τον «τελικό» με τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό! Απεναντίας ο «Γηραιός», αν και παρουσιάστηκε εξίσου ανταγωνιστικός με τη Νίκη, έχοντας τις δικές του ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από τον αγώνα μένοντας πλέον 11 βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση!

Οι φάσεις του αγώνα:

13’ Ο Κάσσος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά έκανε αδύναμο σουτ με τον Βελλίδη να μπλοκάρει εύκολα.

15’ Δυνατό σουτ του Γιουμπιτάνα, ο Μπάγιτς με ωραία απόκρουση διώχνει σε κόρνερ!

16’ Νέα φάση για τον Ηρακλή με τον Τότσκα να σουτάρει αλλά η μπάλα να «χτυπάει» στο οριζόντιο δοκάρι!

18’ Απευθείας φάουλ του Μιράντα, ο Βελλίδης με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ!

19’ Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Γιουμπιτάνα να βρίσκεται μπροστά από τον Μπάγιτς, ωστόσο ο Σέρβος γκολκίπερ της Νίκης αποκρούει!

28’ GOAL: Σέντρα ασίστ του Μιράντα από τα αριστερά και ο νεαρός Ολαϊζόλα με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τη Νίκη! 1-0!

43’ Ευκαιρία για τον Ηρακλή! Σουτ του Τότσκα, λίγο άουτ η μπάλα!

50’ Ο Τόμας επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία των γηπεδούχων!

64’ Κλασική φάση για τη Νίκη! Συρτή σέντρα του Αναστασίου, η μπάλα στρώθηκε στον Μιράντα, το σουτ του οποίου απομακρύνθηκε από τον Βελλίδη!

68’ Διαγώνιο σουτ του Κουντουριώτη, μπλοκάρει σταθερά ο Μπάγιτς!

79’ Διαγώνιο σουτ του Μιράντα, με διπλή επέμβαση μπλοκάρει ο Βελλίδης!

83’ ΑΠΟΒΟΛΗ: Ο Μιράντα με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβάλλεται αφήνοντας τη Νίκη με 10 παίκτες!

86’ Απίστευτη ευκαιρία για τη Νίκη! Ο Παναγιωτίδης με ένα «σόλο» πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, «σέρβιρε» στον Ροχάνο που με κοντινή προβολή νικήθηκε από τον Βελλίδη!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Τοπαλίδης (90’ Δεληζήσης), Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Τσουκαλάς (56’ Κυριακίδης), Μιράντα, Ολαϊζόλα (62’ Αναστασίου), Σιαφά (62’ Ροχάνο)

Ηρακλής: Βελλίδης, Πανάγου (82’ Δόρης), Βιτλής (82’ Κόκκορης), Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πατράλης, Ντ.Σίλβα (62’ Κουντουριώτης), Τότσκα (62’ Μισκόφσκι), Τόμας, Άλεξιτς, Γιουμπιτάνα