Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Έκανε τα εύκολα…απλά η Προσοτσάνη! (pics)

Κανένα ματς πριν την έναρξή του δεν είναι εύκολο, όμως σήμερα η Προσοτσάνη κατάφερε ήδη από το 1ο 20άλεπτο να «καθαρίσει» με την υπόθεση νίκη, καθώς με το πέναλτι-γκολ του Κ. Τσακμακίδη στο 18’ και του «καυτού» Θεόφιλου Γουνατίδη στο αμέσως επόμενο λεπτό είχε βάλει το «νερό στ’ αυλάκι». Αν στην παράμετρο των παραπάνω δύο γκολ προσθέσουμε και την αποβολή του κάπτεν των Φιλίππων Γιώργου Καραγιαννίδη, αριθμητικό πλεονέκτημα απ’ το οποίο προήλθε και το προβάδισμα της ομάδας του Φώτη Χατζηκυριάκου από τα 11 μέτρα, ε τότε είναι ηλίου φαεινότερο ότι οι πρωτοπόροι ίσως πέρασαν το πιο εύκολο φετινό τους απόγευμα στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι 250 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Γεώργιος Μακρής» μετά την ενός λεπτού σιγή που κρατήθηκε ευλαβικά τόσο στη μνήμη του παλαίμαχου φορ κι εκ των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία της ομάδας Πέτρου Κερασίδη, όσο και για τον εκλιπόντα παλιό πρόεδρο της Δόξας Βώλακα Κυριάκου (Κούλη) Παναγιώτου, που έφυγαν από τη ζωή προ λίγων ημερών, παρακολούθησαν μια παράσταση για ένα ρόλο: οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή έχοντας την εδαφική περιοχή και φτάνοντας πολλές φορές με αξιώσεις μπροστά στα καρέ του Μυλόπουλου που αντικατέστησε τον…αμφίβολο Γιώργο Καραγιαννίδη κάτω από τα δοκάρια.
Το γκολ ήταν θέμα χρόνου και οι πρωτοπόροι φρόντισαν να πετύχουν δύο μέσα σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα όπως γράψαμε και πιο πάνω (1:0 στο 18’ Κ. Τσακμακίδης & 2:0 στο 19’ Θ. Γουνατίδης).
Ο τελευταίος, κατά την προσφιλή του τακτική εσχάτως σημείωσε όπως και μία εβδομάδα πριν στο «Δ. Κραχτίδης» γκολ με τη λήξη του ημιχρόνου και στο β’ μέρος ο προπονητής της Προσοτσάνης προχώρησε σταδιακά σε εκτενείς αλλαγές έχοντας δικαιολογημένα το μυαλό του στο νοκ άουτ ματς κυπέλλου της Τετάρτης στην έδρα του Βώλακα.
Ωστόσο ο ρυθμός των γηπεδούχων παρέμεινε ο ίδιος, με τους Αντώνη Ματζιάρη (4:0 στο 53’) και Μάριο Τόπι (5:0 στο 68’) να βάζουν και τη δική τους σφραγίδα στο ματς, απέναντι σ’ ένα Δοξάτο που πάλεψε όσο μπορούσε αμυντικά, αλλά σίγουρα ο προπονητής του Χρήστος Ζεκερίδης είχε «τσεκάρει» εξ’ αρχής το συγκεκριμένο 90λεπτο ως «αδύνατο» για τη συγκομιδή βαθμού ή βαθμών!

Λεπτό προς λεπτό:

9’. Βαθιά μπαλιά από το χώρο του κέντρου του Πετρίδη με αποδέκτη το Ματζιάρη που σερβίρει στον επερχόμενο Ά. Τσακμακίδη, σουτ εν κινήσει πάνω από τα δοκάρια.

12’. Κόρνερ από δεξιά του Κ. Τσακμακίδη κεφαλιά στο β’ δοκάρι του ανενόχλητου Αστερίου μόλις άουτ.

1:0 στο 18’. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Γουνατίδης ευρισκόμενος σε εμφανή θέση για γκολ δέχεται το μαρκάρισμα του Γ. Καραγιαννίδη από πίσω, πέναλτι κι αποβολή. Από τα 11 μέτρα ο Κ. Τσακμακίδης δε λαθεύει απέναντι στο Μυλόπουλο.

2:0 στο 19’. Ο Ματζιάρης από το χώρο του κέντρου τροφοδοτεί το Γουνατίδη που φτάνοντας απέναντι στον τερματοφύλακα των Φιλίππων με ψύχραιμο πλασέ διπλασιάζει άμεσα τα τέρματα της ομάδας του.

23’. Ωραία ο Κ. Τσακμακίδης βρίσκει εκτός περιοχής το Λυκίδη που μπαίνοντας σ’ αυτή αποφεύγει το Μωϋσιάδη, αλλά βλέπει το σουτ να βρίσκει τη λάθος πλευρά των διχτυών.

29’. Ένα-δύο Πετρίδη και Γουνατίδη τελικός αποδέκτης ο Τόπι που κάνει από καλή θέση κακό τελείωμα ψηλά άουτ.

31’. Από δεξιά και σε φάση διαρκείας ο Πετρίδης επιχειρεί τη σέντρα με την μπάλα να περνάει από αμυνόμενους και επιτιθέμενους, φτάνει στον Τόπι που πλασάρει στην αγκαλιά του Μυλόπουλου.

37’. Ο Παντίκογλου αποφεύγει μακριά από την περιοχή το μαρκάρισμα του Αντωνιάδη και τροφοδοτεί το Θεοφανίδη που θέλει να σκοράρει με σουτ από 30 μέτρα πλάγια στέλνοντας την μπάλα άουτ.

38’. Μπαλιά από το χώρο του κέντρου του Κ. Τσακμακίδη και σουτ του Τόπι έξω από τα δοκάρια.

3:0 στο 45’. Ο Ά. Τσακμακίδης περιμένει το ανέβασμα του Λυκίδη στην περιοχή και ο τελευταίος βλέπει την κίνηση του Γουνατίδη στο ύψος του πέναλτι, με τον έμπειρο φορ να κοντρολάρει κι άμεσα να «πυροβολεί» διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου.

4:0 στο 53’. Δις εκτός περιοχής συνδυάζονται Κ. Τσακμακίδης κα Ματζιάρης, η ασσίστ με «τακουνάκι» του 1ου γίνεται γκολ με ωραίο διαγώνιο σουτ του 16άχρονου ακραίου επιθετικού των γηπεδούχων.

54’. Παρ’ ολίγο να σκοράρει εκ νέου ο Ματζιάρης, αυτή τη φορά από την πάσα του Λυκίδη νικήθηκε στο τετ α τετ από το Μυλόπουλο που παραχώρησε το κόρνερ.

57’. Μπαλιά του Λυκίδη με αποδέκτη τον Τόπι που σουτάρει για να μπλοκάρει σταθερά ο τερματοφύλακας του Δοξάτου.

58’. Γύρισμα από δεξιά του Παναγιωτίδη με την μπάλα να φτάνει στο Γουνατίδη, πλασέ εκτός ισορροπίας στο πάνω μέρος των διχτυών άουτ.

5:0 στο 68’. Εκτός περιοχής Τσαγκαλίδης και Κωνσταντινίδης αλλάζουν την μπάλα κι ο Τόπι που έψαχνε το γκολ τελικά το βρήκε με το δυνατό συρτό πλασέ του να νικάει αυτή τη φορά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

82’. Σέντρα από αριστερά του Λυκίδη ο Κωνσταντινίδης με καλό οπτικό πεδίο σουτάρει έξω από τα δοκάρια.

83’. Ωραία στην κόντρα επίθεση με την μπαλιά του Αποστολίδη βγαίνει το Δοξάτο, ο δραστήριος Γρηγοριάδης υπό την πίεση του Ά. Τσακμακίδη σουτάρει στην αγκαλιά του Καγγελίδη.

85’. Από τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Πετρίδη ο Λυκίδη προσπάθησε με «τσίμπημα» της μπάλας να σκοράρει, είδε ωστόσο την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

89’. Ένα-δύο στα όρια της περιοχής Τόπι και Κωνσταντινίδη ο τελευταίος βγαίνει σε θέση τετ α τετ με το Μυλόπουλο να σώζει με το σώμα παραχωρώντας το κόρνερ.

90’. Μακρινό ευθύβολο σουτ του Τόπι δύσκολα σε νέο κόρνερ ο Μυλόπουλος.

93’. Στο 10ο και τελευταίο κόρνερ των γηπεδούχων ο Κωνσταντινίδης μένει στη μικρή περιοχή αφύλακτος ο Ά. Τσακμακίδης που εξ επαφής πιάνει την κεφαλιά λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): Καγγελίδης, Άρ. Τσακμακίδης, Αντωνιάδης, Παπαμιχαήλ (46’ Παναγιωτίδης), Αστερίου (67’ Μανλής), Πετρίδης, Ματζιάρης (59’ Τσαγκαλίδης), Λυκίδης, Γουνατίδης (59’ Κ. Κωνσταντινίδης), Κ. Τσακμακίδης (59’ Καλαϊτζίδης), Τόπι

ΔΟΞΑΤΟ (Χρήστος Ζεκερίδης): Μυλόπουλος, Κοτζαμάνης, Μωϋσιάδης, Γ. Καραγιαννίδης, Μόσχος, Θεοφανίδης (72’ Αποστολίδης), Βιράνης (72’ Θ. Κεσίδης), Ζάχαρης, Κωνσταντινίδης (23’ Γρηγοριάδης), Αλ. Δημητριάδης (26’ Νότας), Παντίκογλου

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής:

• Ξηροπόταμος-Κάτω Νευροκόπι 2:0 (58’ Χ. Καρασαββίδης-74’ πέν. Πάνος)
  • Αλιστράτη-Καλλίφυτος 2:0 (2’ Υψηλός-20’ Κοκοτσάκης)
  • Βώλακας-Καλαμώνας 1:0 (70’ Σίγγος)
  • Πετρούσα-Χωριστή 0:0
  • Καλαμπάκι-Άγιος Αθανάσιος 1:3 (70’ Αγγελόπουλος / 25’ Παπαδόπουλος-59’ Παπαζώτος-90’ Δ. Τουμαντζίδης)
  • Καλή Βρύση-Αμπελόκηποι 2:3 (23’ πέν. Λάμπρου-30’ Βασιλειάδης / 43’ πέν.&75’ Μουρατίδης-86’ Αθ. Κυσσίδης)
  • Προσοτσάνη-Δοξάτο 5:0 (18’ πέν. Κ. Τσακμακίδης-19’&45’ Γουνατίδης-53’ Ματζιάρης-68’ Τόπι)

ΡΕΠΟ: Νέα Αμισός