Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Σουηδία – Αυστραλία: Οι Σουηδέζες συνάντησαν ξανά το πεπρωμένο τους

Για τέταρτη φορά την τρίτη θέση κατέκτησαν οι Σκανδιναβές στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Αυστραλίας επικρατώντας της οικοδέσποινας με 2-0.

Το σύνολο του Πέτερ Γκέρχαρντσον μπήκε στον αγώνα με διάθεση να επιβληθεί από πολύ νωρίς. Αφού στο πρώτο κιόλας λεπτό συνέβη η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή στο ματς με την Μπλακστένιους να σουτάρει από την αριστερή γωνία της μικρής περιοχής της Άρνολντ και την Αυστραλή πορτιέρε να αποκρούει. Η επικίνδυνη αυτή στιγμή αυτή πήρε 25 λεπτά αργότερα της μορφή της “ρίζας του κακού” που προκάλεσαν οι Σουηδέζες στις αντιπάλους τους. Καθώς, στο 26′ κέρδισαν πέναλτι με την Μπλακστένιους να ανατρέπεται στην περιοχή σε μια φάση που η εξέλιξη πριν τον καταλογισμό της παράβασης, περιελάμβανε δοκάρι με τη μετέπειτα σκόρερ Ρόλφε να αστοχεί σε κεφαλιά πριν ευστοχήσει από την άσπρη βούλα στο 30′. Το 1-0 με το οποίο μπήκαν οι ομάδες στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου σε συνδυασμό με τις εκκωφαντικές αποδοκιμασίες του κοινού “πυροδότησαν” το ενδιαφέρον και την ένταση του αγώνα στις εξελίξεις του οποίου πρωτοστατούσαν δημιουργώντας μια αλληλουχία σημαντικών ευκαιριών από το 43′ μέχρι και το 45+3′ χωρίς όμως να ξανασκοράρουν. Κάτι που δεν πέτυχε ούτε η Σαμ Κερ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μισού. Ακολούθως, με το πέρας της ανάπαυλας και την προαναφερθείσα ένταση να έχει κοπάσει σε μεγάλο βαθμό, δύο ήταν οι στιγμές που ξεχώρισαν. Από πλευράς Σουηδίας το τέρμα της Κοσοβάρε Ασλάνι που υπήρξε και καθοριστικό στο 62′. Κι από τις Αυστραλές ένα σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή στο 70′, μετά από στημένη μπάλα, το οποίο αποσόβησε η Μούσοβιτς.

Κλείνοντας, οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι και οι κοπέλες από τα χώματα των Βίκινγκς και οι “Ματίλντας” αξίζουν το χειροκρότημα μας για ότι πέτυχαν.