Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Συνεχίζουν από εκεί που… σταμάτησαν!! (Videos)

Σκόραραν ξανά με τις ομάδες του, Γιώργος Γιακουμάκης (Ατλάντα Γιουνάιτεντ) και Βαγγέλης Παυλίδης (Άλκμααρ), έπειτα από τη διακοπή των πρωταθλημάτων για τις Εθνικές ομάδες… και βρίσκονται στην 1η θέση των σκόρερ σε ΗΠΑ και Ολλανδία αντίστοιχα!

Ο Κρητικός φορ της Ατλάντα βρήκε δίχτυα (4-2) στη νίκη της ομάδας του με 5-2 επί της Ίντερ Μαϊάμι του Λιονέλ Μέσι (δεν αγωνίστηκε) και του Σέρχιο Μπούσκετς, πατώντας κορυφή στην λίστα των σκόρερ του MLS με 14 τέρματα. Ένα ομολογουμένως σπουδαίο επίτευγμα για τον 28χρονο Έλληνα ποδοσφαιριστή, ο οποίος είχε αναδειχθεί πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία με τη Φένλο την περίοδο 2020-21.

Όσο για τον Βαγγέλη Παυλίδη… έγραψε το τελικό 2-0 στην επικράτηση της Άλκμααρ κόντρα στην Σπάρτα Ρότερνταμ και είναι πρώτος σκόρερ στην Eredivisie με 6 γκολ. Ο 24χρονος επιθετικός από τη Θεσσαλονίκη την περσινή σεζόν (2022-23) είχε σκοράρει 12 τέρματα και ήταν 8ος σκόρερ του πρωταθλήματος, ενώ την περίοδο 2021-22 πέτυχε 16 γκολ με την ΑΖ και ήταν 3ος σκόρερ.