Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Προκρίθηκε στους «32» και πηγαίνει για «τελικό» στην Γερμανία

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 2-2 με την Αμπερντίν στην Τούμπα, εξασφάλισε την πρόκριση του στους «32» του Europa Conference League και πηγαίνει για «τελικό» στην Γερμανία.

Η Αμπερντίν κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη της τελική στο παιχνίδι, με τον Λουίς Λόπες στο 14ο λεπτό να αξιοποιεί την όμορφη πάσα του Ντέβλιν και με όμορφο πλασέ να νικά τον Κοτάρσκι για το 1-0.

Κι αν το σουτ του Στέφαν Σβαμπ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ στο 22’, στο επόμενο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Ο Τάισον έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να επιστρέφει την μπάλα στον Βραζιλιάνο που δεν λάθεψε για το 1-1.

Η Τούμπα πήρε «φωτιά» όταν μετά από σέντρα του Τάισον και κεφαλιά του Έκονγκ, ο Σαμάτα από κοντά πέτυχε το 2-1.

Το τελικό 2-2 σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μακ Γκραθ στο 70′.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα (Σοάρες 85’), Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Βιεϊρίνια (Κεντζιόρα 82’), Σβαμπ, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 64’), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 82’), Τόμας (Σαμάτα 64’).

Αμπερντίν: Ρόος, Μακένζι, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν, Μπάρον, Σίνι (Πολβάρα 61’), Μαγκράθ (Μιόφσκι 78’), Ντάνκαν (Χέιζ 61’), Λούις Λόπες (Σόκλερ 85’).