Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Αγώνας NBA στη Ρόδο!

Αποτέλεσμα βγαλμένο από τον «μαγικό κόσμο» της αντίπερα όχθης του Ατλαντικού Ωκεανού, μας προσέφερε πριν λίγη ώρα η Basket League!!

Συγκεκριμένα στη Ρόδο, ο Κολοσσός πέτυχε τεράστια νίκη επί του Προμηθέα Πατρών στην παράταση, με σκορ 114-109! Ναι, καλά διαβάσατε. Ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε με το απίστευτο 100-100 και με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να επιστρέφει από το -21 (70-49), αλλά οι Ροδίτες στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και έφτασαν στην τέταρτή τους νίκη σε 10 αναμετρήσεις. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τους φιλοξενούμενους, που παραμένουν στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-3.

Τα δεκάλεπτα: 33-25, 59-49, 82-67, 100-100 (κ.α.), 114-109 (παράταση).

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14, Μπραΐκοβιτς 22 (12 ριμπάουντ), Μπιλλής 14 (2) , Πόλι 18, Περάντες 27 (7/12 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Γιόργκενσεν , Ουτόμι 9, Πετρόπουλος 6 , Καμαριανός, Γόντικας 4, Χατζηνικόλας.

Προμηθέας Πατρών (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 20 (6/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Κόνιαρης 5 (1/4 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 7, Ετσενίκε 19 (10 ριμπάουντ) , Κάουαν 30 (4/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/12 βολές, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ) , Κόφι 15, Στίβενς 4 , Καραγιαννίδης, Πλώτας, Τζόουνς 7 (1), Μπαζίνας 2.