Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Οδεύει ολοταχώς για 1ος σκόρερ του πλανήτη μέσα στο 2023!

Το 51ο του γκολ για το 2023 πέτυχε πριν λίγα λεπτά ο Ρονάλντο, στην εντός έδρας νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Αλ Ετιφάκ και πλέον υπολείπεται ένα γκολ από τον Χάρι Κέιν και τον Κιλιάν Εμπαπέ που έχουν από 52 και δεν θα αγωνιστούν ξανά μέσα στο 2023, με τον Κριστιάνο να έχει ακόμα δύο ματς μπροστά του για την πρωτιά.

Ο 38χρονος Πορτογάλος σούπερσταρ έκανε το 3-0 για την Αλ Νασρ (73′) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ νωρίτερα είχε δώσει και ασίστ στον Κροάτη, Μαρσέλο Μπρόζοβιτς, ο οποίος είχε γράψει το 2-0 (59′). Ο Βραζιλιάνος, Άλεξ Τέλες, είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ (3-1) με τον Μοχάμεντ Αλ Κουίκμπι, πέντε λεπτά (85′) πριν το ενενηντάλεπτο.

Τα 870 γκολ καριέρας έφτασε πλέον ο CR7, ενώ συνεχίζει να είναι πρώτος σκόρερ και πρώτος στις ασίστ στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας με 17 τέρματα και 9 τελικές πάσες.