Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Women’s European Qualifiers: Προκριματικά με νέο “λουκ” για το EURO του 2025

UEFA Women’s Nations League προφίλ Β θα έπρεπε να λέγονται τα Women’s European Qualifiers, τα οποία άλλαξαν μορφή και πλέον θα έχουν επιρροή πέρα από τις διοργανώσεις που αφορούν και στα επόμενα Nations League.

Πάμε όμως να δούμε και να πούμε περισσότερα για αυτό που πρόκειται να συμβεί από την 5η Απριλίου και μέχρι να έρθει ο επόμενος ριζικός νεοτερισμός να αλλάξει τα πράγματα.

Προς το παρόν βέβαια ας σταθούμε στο γεγονός πως η οι πρώτοι κάθε ομίλου της πρώτης κατηγορίας δεν καταλήγουν σε F4, αλλά προκρίνονται απευθείας στην εκάστοτε διοργάνωση. Συνιστώντας στην πραγματικότητα τη μοναδική αλλαγή σε σχέση με το μοντέλο του επίσης νεοσύστατο UEFA Women’s Nations League.

Κατά τ’ άλλα όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν. Καθώς πια υπάρχουν τα καθιερωμένα πλέον και από τους άνδρες play – off παραμονής, ανοδου και υποβιβασμού.

Δημιουργώντας έτσι ένα περιβάλλον όπου χαρακτηρίζεται από μια ακόμα κενή καινοτομία στην οποία προχωρησε κάποια από τις ποδοσφαιρικές συνομοσπονδίες ανά τον κόσμο και εν προκειμένω η ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική συνομοσπονδία που δημιούργησε δύο πανομοιότυπους θεσμούς με διαφορετικό όνομα και έπαθλο. Όσον αφορά τους πρώτους των πρώτων.

Ορίστε και η συνολική αποτύπωση κάθε ομίλου και κάθε κατηγορίας που απαρτίζουν οι 51 ομάδες της διοργάνωσης:

Photo credits: UEFA Women’s EURO (Facebook account)

Photo credits: UEFA Women’s EURO (Facebook account)

Photo credits: UEFA Women’s EURO (Facebook account)

Το πρόγραμμα της πρώτης και της δεύτερης αγωνιστικής σε κάθε γκρουπ κάθε μιας από τις τρεις λίγκες:

Όμιλος Α1

05/04 Νορβηγία – Φινλανδία

05/04 Ιταλία – Ολλανδία

Όμιλος Α2

05/04 Βέλγιο – Ισπανία

05/04 Τσεχία – Δανία

Όμιλος Α3

05/04 Αγγλία – Σουηδία

05/04 Γαλλία – Ιρλανδία

Όμιλος Α4

05/04 Αυστρία – Γερμανία

05/04 Ισλανδία – Πολωνία

 

Όμιλος Β1

05/04 Ελβετία – Τουρκία

05/04 Ουγγαρία – Αζερμπαϊτζάν

Όμιλος Β2

05/04 Σερβία – Σκωτία

05/04 Σλοβακία – Ισραήλ

Όμιλος Β3

05/04 Πορτογαλία – Βοσνία Ερζεγοβίνη

05/04 Βόρεια Ιρλανδία – Μάλτα

Όμιλος Β4

05/04 Ουκρανία – Κόσοβο

05/04 Ουαλία – Κροατία

 

Όμιλος Γ1

05/04 Γεωργία – Λιθουανία

05/04 Κύπρος – Λευκορωσία

Όμιλος Γ2

05/04 Σλοβενία – Μολδαβία

05/04 Λετονία – Βόρεια Μακεδονία

Όμιλος Γ3

05/04 Μαυροβούνιο – Ανδόρα

05/04 Ελλάδα – Νησιά Φερόε

Όμιλος Γ4

05/04 Καζακστάν – Βουλγαρία

05/04 Αρμενία – Ρουμανία

Όμιλος Γ5

05/04 Λουξεμβούργο – Αλβανία

ΡΕΠΟ Εσθονία


Όμιλος Α1

09/04 Φινλανδία – Ιταλία

09/04 Ολλανδία – Νορβηγία

Όμιλος Α2

09/04 Δανία – Βέλγιο

09/04 Ισπανία – Τσεχία

Όμιλος Α3

09/04 Σουηδία – Γαλλία

09/04 Ιρλανδία – Αγγλία

Όμιλος Α4

09/04 Γερμανία – Ισλανδία

09/04 Πολωνία – Αυστρία

 

Όμιλος Β1

09/04 Αζερμπαϊτζάν – Ελβετία

09/04 Τουρκία – Ουγγαρία

Όμιλος Β2

09/04 Ισραήλ – Σερβία

09/04 Σκωτία – Σλοβακία

Όμιλος Β3

09/04 Βοσνία Ερζεγοβίνη – Βόρεια Ιρλανδία

09/04 Μάλτα – Πορτογαλία

Όμιλος Β4

09/04 Κροατία – Ουκρανία

09/04 Κόσοβο – Ουαλία

 

Όμιλος Γ1

09/04 Λευκορωσία – Γεωργία

09/04 Λιθουανία – Κύπρος

Όμιλος Γ2

09/04 Μολδαβία – Λετονία

09/04 Βόρεια Μακεδονία – Σλοβενία

Όμιλος Γ3 

09/04 Ανδόρα – Ελλάδα

09/04 Μαυροβούνιο – Νησιά Φερόε

Όμιλος Γ4

09/04 Ρουμανία – Καζακστάν

09/04 Βουλγαρία – Αρμενία

Όμιλος Γ5

09/04 Αλβανία – Εσθονία

ΡΕΠΟ Λουξεμβούργο

Δείτε ακόμη:

UEFA Women’s Nations League: Τα αποτελέσματα των play-off και των τελικών (Μέρος 2ο)

UEFA Women’s Nations League: Τα αποτελέσματα των play-off και των ημιτελικών (Μέρος 1ο)

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ