Εκτός Euro στις λεπτομέρειες!

Τελικός-μπαράζ

Γεωργία – Ελλάδα 0-0 (4-2 στα πέναλτι)

Ματς αλληλοεξουδετέρωσης παίχτηκε σχεδόν σε όλο το 90λεπτο στο κατάμεστο στάδιο της Τιφλίδας!

Ελάχιστες τελικές προσπάθειες καταγράφηκαν και από τις δύο ομάδες, με τις άμυνες να εγκλωβίζουν τους επιθετικούς.

Η αναμέτρηση «άνοιξε» στην παράταση με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω! Τόσο η Ελλάδα όσο και η Γεωργία διεκδίκησαν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα της πρόκρισης. Στο 100’ ο Μπακασέτας επιχείρησε το μακρινό σουτ με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να αποκρούει σε κόρνερ! Στο 102’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Εθνική μας όταν σε κόρνερ του Τσιμίκα από τα αριστερά, ο Μαυροπάνος με καρφωτή κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι! Στη συνέχεια ο Βλαχοδήμος κράτησε «όρθια» την Ελλάδα, καθώς πραγματοποίησε δύο καίριες επεμβάσεις στο 105’ και στο 109’!

Τελικά ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου η Γεωργία επικράτησε με 4-2 παίρνοντας το εισιτήριο για το Euro, ενώ η Εθνική μας έμεινε με την πικρία του αποκλεισμού.