Κυριακή, 26 Μαΐου, 2024

Μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική: Το πρόγραμμα του 1ου ομίλου

Με τους ΠΑΟΠ Νέας Αμισσού και Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου να οριστικοποιούν την κατάκτηση των πρωταθλημάτων Δράμας και Θράκης αντίστοιχα πριν λίγες ημέρες, έγιναν οριστικά γνωστές οι 7 διεκδικήτριες πρωταθλήτριες που θα παλέψουν στα μπαράζ για τα 3 εισιτήρια που δίνουν την άνοδο στη Γ’ Εθνική, οι οποίες είναι οι εξής: Στον 1ο όμιλο θα λάβουν μέρος οι πρωταθλητές ΕΠΣ Δράμας (ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού), ΕΠΣ Έβρου (Αλεξανδρούπολη FC), ΕΠΣ Θράκης (Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου), ΕΠΣ Ξάνθης (Παύλος Μελάς Κουτσού), ΕΠΣ Καβάλας (Άρης Πηγών), ΕΠΣ Σερρών (Ηρακλής Αμμουδιάς), ΕΠΣ Μακεδονίας (ΑΕ Ευόσμου).

 

Στο ειδικό πρωτάθλημα για τον προβιβασμό στη Γ’ Εθνική θα συμμετάσχουν οι 53 πρωταθλήτριες ομάδες των Ε.Π.Σ. και οι 3 δευτεραθλήτριες ομάδες των ιδρυτριών Ενώσεων, δηλαδή συνολικά 56 ομάδες. Οι αγώνες ξεκινούν την Κυριακή 28 Απριλίου και θα ολοκληρωθούν στις 2 Ιουνίου.

 

Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε ένα γύρο 7 αγωνιστικών (3 αγώνες εντός, 3 αγώνες εκτός, 1 ρεπό). Από τους 8 ομίλους των 7 ομάδων έκαστος, οι οποίοι προέκυψαν από την κλήρωση, θα προβιβασθούν οι 3 πρώτες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης κάθε ομίλου, ενώ συνολικά 24 ομάδες θα προβιβασθούν από το εν λόγω πρωτάθλημα στην Γ’ Εθνική κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2024–25.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28/04)

Άρης Πηγών – ΑΕ Ευόσμου

Ηρακλής Αμμουδιάς – Παύλος Μελάς Κουτσού

Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου – ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού

Ρεπό: Αλεξανδρούπολη FC

2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (01/05)

Παύλος Μελάς Κουτσού – Άρης Πηγών

ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού- Ηρακλής Αμμουδιάς

Αλεξανδρούπολη FC – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου

Ρεπό: ΑΕ Ευόσμου

3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12/05)

Ηρακλής Αμμουδιάς – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου

ΑΕ Ευόσμου – ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού

Αλεξανδρούπολη FC – Άρης Πηγών

Ρεπό: Παύλος Μελάς Κουτσού

4Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/05)

Άρης Πηγών – ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού

Παύλος Μελάς Κουτσού – Αλεξανδρούπολη FC

Ηρακλής Αμμουδιάς – ΑΕ Ευόσμου

Ρεπό: Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου

5Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (19/05)

Άρης Πηγών – Ηρακλής Αμμουδιάς

Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου – Παύλος Μελάς Κουτσού

ΑΕ Ευόσμου – Αλεξανδρούπολη FC

Ρεπό: ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού

6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26/05)

ΑΕ Ευόσμου – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου

Αλεξανδρούπολη FC – Ηρακλής Αμμουδιάς

ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού – Παύλος Μελάς Κουτσού

Ρεπό: Άρης Πηγών

7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (02/06)

ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού – Αλεξανδρούπολη FC

Παύλος Μελάς Κουτσού – ΑΕ Ευόσμου

Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου – Άρης Πηγών

Ρεπό: Ηρακλής Αμμουδιάς

ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ