test
Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024

Αυξάνεται η ελληνική παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Από 67 μέλη αποτελείται πλέον η αποστολή της Ελλάδας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού εκεί όπου συνολικά θα συμμετάσχουν 10.500 αθλητές και αθλήτριες, σε 329 αγωνίσματα από 32 αθλήματα.

 

Ανοιχτή μέχρι τις 30 Ιουνίου παραμένει η πρόκριση στη Ρυθμική Γυμναστική (Ανσάμπλ), στην Τοξοβολία, στο Τζούντο και στον Στίβο, ενώ τον Ιούλιο η Εθνική ομάδα Ανδρών στο Μπάσκετ θα έχει την τελευταία της ευκαιρία (εντός έδρας) για να κερδίσει ένα εισιτήριο στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού.

 

  • ΟΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

Άννα Κορακάκη – Σκοποβολή (10μ. αεροβόλο πιστόλι)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη – Στίβος (20χλμ βάδην)

Χριστίνα Μόσχη – Σκοποβολή (10μ. αεροβόλο πιστόλι)

Απόστολος Χρήστου – Κολύμβηση (100μ. ύπτιο, 200μ. ύπτιο)

Άννα Ντουντουνάκη – Κολύμβηση (100μ. πεταλούδα)

Μίλτος Τεντόγλου – Στίβος (μήκος)

Απόστολος Σίσκος – Κολύμβηση (200μ. ύπτιο)

Κρίστιαν Γκολομέεβ – Κολύμβηση (50μ. ελεύθερο)

Εμμανουήλ Καραλής – Στίβος (επί κοντώ)

Στέργιος Μπίλας – Κολύμβηση (50μ. ελεύθερο)

Εμμανουέλα Κατζουράκη – Σκοποβολή (σκιτ)

Μάκης Μίτας – Σκοποβολή (σκιτ)

Στέφανος Ντούσκος – Κωπηλασία (σκιφ)

Μπάμπης Χαλκιαδάκης – Σκοποβολή (σκιτ)

Γιώργος Κουγιουμτσίδης – Πάλη (ελευθέρα, 74κ)

Λευτέρης Πετρούνιας – Γυμναστική (κρίκοι)

Γιώργος Μπούγλας – Ποδηλασία (δρόμου)

Ιόλη Μυτιληναίου – Ιππασία (υπερπήδηση εμποδίων)

Άλκης Κυνηγάκης – 10χλμ. Ανοιχτής Θάλασσας

Βαγγέλης Μακρυγιάννης – Κολύμβηση (100μ. ύπτιο)

Δημήτρης Μάρκος – Κολύμβηση (800μ. ελεύθερο)

Δώρα Γκουντούρα – Ξιφασκία (σπάθη)

Βύρωνας Κοκκαλάνης – Ιστιοπλοΐα (iQFoiL)

Κάμερον Μαραμενίδης – Ιστιοπλοΐα (Formula Kite)

Νταουρέν Κουρουγκλίεφ – Πάλη (ελευθέρα, 86κ)

Παναγιώτης Γκιώνης – Πινγκ Πονγκ (μονό)

  • ΟΙ ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ

Εθνική Ομάδα Πόλο Ανδρών (13 παίκτες)

Δίκωπος γυναικών, Κωπηλασία – (Ευαγγελία Αναστασιάδου, Χριστίνα Μπούρμπου)

Εθνική Ομάδα Πόλο Γυναικών (13 παίκτριες)

Ντουέτο Καλλιτεχνικής Κολύμβησης – (Ευαγγελία Πλατανιώτη, Σοφία Μαλκογεώργου)

4Χ100μ Ελεύθερο Ανδρών (Χρήστου, Γκολομέεβ, Μπίλας, Βαζαίος)

4Χ100μ Μεικτή Mixed (Χρήστου, Ασπουγαλής, Ντουντουνάκη, Δράκου)

4Χ200μ Ελεύθερο Ανδρών (Μάρκος, Εγγλεζάκης, Στάμος, Βαζαίος)

Μεικτό Πλήρωμα 470, Ιστιοπλοΐα (Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης)

Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Γυναικών, Κωπηλασία (Ζωή Φίτσιου, Μιλένα Κοντού)

Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Ανδρών, Κωπηλασία (Πέτρος Γκαϊδατζής, Αντώνης Παπακωνσταντίνου)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ