Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

«4 στα 4» για το γυναικείο βόλεϊ του Αρη

Αήττητη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η γυναίκεια ομάδα του ΑΡΗ Θεσσαλονίκης κερδίζοντας (και) τον Πορφύρα στο κλειστό της Μίκρας για τη 4η αγωνιστική της Volley League.

Στο πρώτο σετ και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο, ωστόσο με ένα ξέσπασμα στο τελείωμα του ο Πορφύρας κατάφερε να το κερδίσει με 20-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβγαλε αντίδραση μέσα στο γήπεδο και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, έχοντας πάντα μια διάφορα ασφαλείας από τον αντίπαλο 5-6 πόντους, κατάφερε και το κατέκτησε εύκολα με σκορ 25-18.

Το τρίτο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με την ομάδα του ΑΡΗ να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Πορφύρα, να το κατακτά με 25-12 και να κάνει την ανατροπή με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης, η ομάδα του Πορφύρα προσπάθησε να αντιδράσει, μένοντας κοντά στο σκορ (10-10), ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ, με πρωταγωνίστρια της Έβανς, έφτασε τη διαφορά στους 7 πόντους, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος και παίρνοντας τη νίκη με 25-18 και 3-1 σετ.

Τα σετ:  3-1 (20-25, 25-18, 25-12, 25-18) σε 96′.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 7 (4/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Μερκάδο 21 (16/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 7 (4/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 2 (2/9 επ.), Σουάν 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 91% υπ. – 73% άριστες), Έβανς 17 (14/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 31% υπ. – 19% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 47% υπ. – 41% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Γαϊτανίδου, Λάππα.

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντε 4 (4/9 επ.), Θαλασσινού 5 (5/17 επ., 38% υπ. – 24% άριστες), Ποντικάκη 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 15 (15/46 επ.), Παβλένκο 13 (12/34 επ., 1 άσσος, 47% υπ. – 30% άριστες), Αλισάνοβα 7 (3/5 επ., 4 άσσοι)/ Μπουτσελάκου (λ, 40% υπ. – 24% άριστες), Παγωμένου, Ευαγγέλου 1 (1/2 επ.), Μασούρα, Αλμπάνη 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ).