Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Κακή εμφάνιση για το Περιστέρι και βαριά ήττα από την Τενερίφη

Βαριά ήττα με 86-60 γνώρισε το Περιστέρι στην Ισπανία κόντρα στην Τενερίφη για τους ομίλους του Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρίσκεται πλέον στο ρεκόρ 2-3 για τον 8ο όμιλο της διοργάνωσης και θα χρειαστεί την νίκη πάσα θυσία στην επόμενη δοκιμασία στο Ισραήλ με την Μπνέι Ερτζέλια, προκειμένου να προκριθεί στα play in της διοργάνωσης.

Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα  στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα το Περιστέρι να βρίσκεται πίσω και να κυνηγάει από νωρίς το σκορ. Ο Ντένμον έφερε για πρώτη φορά το παιχνίδι στην ισορροπία στο 5′ (12-12), όμως οι γηπεδούχοι με τον Γκουέρα πρωταγωνιστή ξέφυγαν εκ νέου για το 27-18 στο 10′. Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας έκανε όλη τη… ζημία στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφιες τιμές (30-20). Το Περιστέρι δεν κατάφερε να αντιδράσει και με νεκρά επιθετικά  διαστήματα η διαφορά ξέφυγε στο +17 για τους Ισπανούς μπαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 46-29. Στην επιστροφή ο Ντένμον έμοιαζε να “παλεύει” μόνος από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν επιρρεπείς στα λάθη με το προβάδισμα των γηπεδούχων να φτάνει στο +23. Με την ψυχολογία στα…ύψη η Τενερίφη σκόραρε κατά ριπάς στο καλάθι του Περιστερίου με το σκορ στο 3ο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται ως 65-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι προσπάθειες που έκαναν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη για την ανατροπή δεν ήταν αρκετές με αποτέλεσμα να φύγουν με άδεια χέρια από την Ισπανία καθώς ητηθηκαν με το βαρύ σκορ 86-60.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-29, 65-42, 86-60.