Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Σπουδαία νίκη για τον Άρη κόντρα στην Linz Steg για το CEV Cup

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αθλήτριες του Άρη καθώς επικράτησαν με 3-2 σετ στο tie-break την Linz Steg εκτός έδρας, στην πρώτη αναμεταξύ τους αναμέτρηση για το Challenge Cup-Women, με τη ρεβάνς να διεξαχθεί αύριο (Πέμπτη, 15/12) στο ίδιο γήπεδο (Tips Arena Linz).

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο μέχρι τα μισά σχεδόν, όμως στην συνέχεια οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν αποφασισμένες για την κατάκτηση πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14), το οποίο μάλιστα διεύρυναν, με την πιο υψηλή διαφορά να είναι στο +7 (17-24) και κατ’ επέκταση κέρδισαν το σετ με 18-25. Στο δεύτερο σετ, ο Άρης έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή του και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων (16-10) και κατέκτησαν εύκολα το δεύτερο σετ με 25-14.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης το παιχνίδι πήγαινε και πάλι πόντο-ποντο μέχρι τα μισά όπου ο Άρης πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (12-20) και χωρίς να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο του το κατέκτησε με 18-25 κάνοντας το 2-1. Στο τέταρτο σετ, ΑΣΚΟ Στιλβόλεϊ από νωρίς πήρε προβάδισμα τριών πόντων (7-4), με τον Άρη να πλησιάζει στο πόντο και να το κάνει 9-8, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά τη διαφορά (14-10) και οδήγησαν τον αγώνα στο τάι-μπρέικ, επικρατώντας στο τέταρτο σετ με 25-18.

Στο τάι-μπρέικ και οι δυο ομάδες έπαιξαν εξαιρετικά με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Άρης προηγήθηκε με 0-2, ωστόσο στη συνέχεια η ΑΣΚΟ Στιλβόλεϊ έκανε το 6-3. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τα ηνία του σετ μέχρι και το 10-7, ωστόσο στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυρες» με πάθος ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πήραν το σετ με 12-15 και κατ’ επέκταση τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-14, 18-25, 25-18, 12-15).

ΛΙΝΤΖ (Φακούντο Μοράντο): Πάβλοβα 12 (8/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μάας 11 (11/20 επ.), Μπότκιν 21 (17/45 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 46% υπ.-21% άριστες), Βέρα 2 (1/3 επ., 1 άσσο), Χόχενάουερ 12 (11/21 επ., 1 άσσο, 25% υπ.-10% άριστες), Κεκαουόχα 16 (13/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χάγκερ (λ, 52% υπ.-36% άριστες).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 3 (0/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Απλαδά 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσούμπα 36 (35/69 επ., 1 άσσο), Σίλβα 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Καϊσέδο 14 (13/27 επ., 1 άσσο, 36% υπ.-21% άριστες), Μπέτσεβα 14 (12/23 επ., 2 άσσοι, 48% υπ.-19% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 43% υπ.-22% άριστες), Καμπούρη (λ), Πιτσιγκώνη, Αποστολίδου, Σαλαγκούδη.