Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Ρίτας (81-78): Μάγκας ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και τώρα… Λιθουανία!

Ο ΠΑΟΚ με ψυχή και πάθος κατάφερε να επικρατήσει με 81-78 της Ρίτας στο «Παλατάκι», ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και πάει στο Βίλνιους για την ανατροπή και την πρόκριση. Προκλητικές οι διαιτητικές αποφάσεις σε ακόμη ένα Ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις μέσα στο λιθουανικό καλάθι στην αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 4 -2. Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Φόστερ έφεραν το 4-8 και, με τους γηπεδούχους να χάνουν τα αμυντικά ριμπάουντ και να δίνουν δεύτερες ευκαιρίες στους Λιθουανούς από ρακέτα και περιφέρεια, οι πρωταθλητές της LKL έφτασαν στο 6-15 και στο 9-18 με πολλές λύσεις στην επίθεση. Ο Χαντς μπήκε στο παρκέ και άρχισε να σκοράρει από την περιφέρεια για τον «Δικέφαλο», μειώνοντας σε 14-21 και 17-23 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Η Ρίτας διατηρούσε το +5 με +7 στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως όλοι οι ξένοι ΠΑΟΚ ανέλαβαν τις επιθετικές πρωτοβουλίες και με 13-0 σερί έφτασαν στο 34-21, με τον «Δικέφαλο» να παίζει καταπληκτική άμυνα στην περιφέρεια και να μαζεύουν τα αμυντικά ριμπάουντ που στοίχισαν στην πρώτη περίοδο. Η είσοδος του Πολέϊ βοήθησε επιθετικά για το +9 και το +10 των παικτών του Άρη Λυκογιάννη, με τον Χαντς να φτάνει στα 4/4 τρίποντα και φέρνει το 46-34 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου με επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 29-11. Ο ΠΑΟΚ είχε 8/15 τρίποντα και 17 ριμπάουντ και η Ρίτας 10/11 βολές και 18 ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το +10 στην αρχή της τρίτης περιόδου με πολλές λύσεις από την περιφέρεια, όμως εκεί άρχισαν τα προβλήματα, αφού ο «Δικέφαλο» «εγκλωβίστηκε» στην άμυνα με περιστροφές των Λιθουανών. Ο Φόστερ άρχισε να σκοράρει ξανά, οι γηπεδούχοι έχαναν τα ριμπάουντ και στο 54-44 ένα 6-0 της Ρίτας έφερε το 54-50. Το έμμεσο τρίποντο του Ρένφρο έφερε το 57-50, όμως εκεί ένα σερί 8-0 της Ρίτας έφερε το 57-58 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου, με την κακή άμυνα μέσα στη ρακέτα και την έλλειψη λύσεων μέσα στο αντίπαλο καλάθι και τους Λιθουανούς να φτάνουν σε επιμέρους σκορ 11-24.

Η Ρίτας έκανε σερί 4-0 και έφερε το 57-62 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και το τρίποντο του Εχοντας το 58-67 στην κακή άμυνα του ΠΑΟΚ στις γρήγορες επιθέσεις και τα πολλά λάθη την επίθεση. Ο Βάραντι σκόραρε οκτώ συνεχόμενους πόντους και διατηρούσε το +6 με +8. Το τρίποντο του Φράνκε μείωσε σε 66-71, όμως ο Βάραντι έφερε το 67-77. Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνα του, πήρε τα ριμπάουντ και οδήγησε σε λάθη τους παίκτες της Ρίτας και, με 7-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Χαντς, μείωσε σε 74-77 και με σερί 4-0 ισοφάρισε σε 78-78 στο 1’38’’. Ο Ρένφρο μπλόκαρε την επίθεση της Ρίτας, ο Φόστερ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ρένφρο κέρδισε το επιθετικό φάουλ του Φρίντρικσον, αλλά αστόχησε στις δύο βολές. Οι Λιθουανοί αστόχησαν σε δύο τρίποντα, ο Χαντς σε άλλο ένα, όμως ο Ράιλι στα 7’’ έκανε το 81-78.

Οι Λιθουανοί αστόχησαν δυο φορές στην τελευταία τους επίθεση και ο ΠΑΟΚ πάει για «τελικό» στο Βίλνιους την ερχόμενη Τρίτη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78