Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Ιδανικός …..Αυτόχειρας!!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 3-0 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των Play Off του πρωταθλήματος,βγάζοντας για άλλη μια φορά τα προβλήματα στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία.

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν μαθαίνει από τα λάθη του αλλά τα επαναλαμβάνει συνεχώς σε βαθμό να αρχίζει πλέον και να …ξεφτιλίζετε.Σε ένα παιχνίδι Deja vu όπως πριν 20 περίπου μέρες,της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος,δέχτηκε δυο γκόλ σε δυο τελικές του αντιπάλου και γνώρισε βαριά ήττα από τους <<πράσινους>> στην Λεωφόρο.

Ο Δικέφαλος του βορρά ξεκίνησε τον αγώνα,χωρίς τον Τζόλη στην αρχική του σύνθεση,και με τρία χαφ ήταν το βασικό σχήμα που παρέταξε ο Πάμπλο Γκαρσία,με σύστυμα 4-3-3.Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια,οι Μπαμπά, Κρέσπο, Ίνγκασον και Ροντρίγκο στην άμυνα,οι Αουγκούστο,Σβάμπ και Έλ Καντουρί στα χαφ,στις πτέρυγες οι Ζίβκοβιτς-Μουργκ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σφιντέρσκι.Ο Λάζλο Μπόλονι απο την πλευρά του ξεκίνησε και εκείνος με 4-3-3,βάζοντας από την αρχή τον Μαουρίσιο και τον Βιγιαφάνιες.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι,πίεσε ψηλά έκλεψε μπάλες και είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στήν κατοχή του.Στο 5ο λεπτό κατάφερε να απειλήσει με το σούτ του Μούργκ που κατέληξε κόρνερ,ενώ μετά ακολούθησε ένα χλιαρό σουτ του Κρέσπο που μπλόκαρε ο Διούδης.Η πρώτη τελική προσπάθεια του Παναθηναϊκού ήρθε στο 39′ λεπτό και έφερε το γκόλ.Μετά από σέντρα από δεξιά,ο Μακέντα εκμεταλεύτηκε την λανθασμένη έξοδο του Πασχαλάκη,και την ολιγωρία του Ίνγκασον και με πλασέ έκανε το 1-0,που ήταν και το σκόρ του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς αλλαγές άρχισε το δεύτερο μέρος και για τις δύο ομάδες.Ο Ζίβκοβιτς μεταφέρθηκε από την δεξιά πλευρά της επίθεσης,ενώ στο 60′ ο Τζόλης αντικατέστησε τον Μούργκ.Ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείρηση του παιχνιδιού, και του υπέρ του σκόρ.

Η πιο σημαντική στιγμή για τον Δικέφαλο ήρθε στο 66′.Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζόλη,ο Κρέσπο σούταρε εξ επαφής αλλά νικήθηκε για άλλη μια φορά από τον Διούδη.Στο 70′ ο ΠΑΟΚ προχώρησε σε άλλες δυο αλλαγές,μπαίνοντας στο παιχνίδι οι Κρμέντσικ-Ουάρντα αντί των Σβάμπ-Σφιντέρσκι αλλά η εικόνα του ΠΑΟΚ δεν άλλαξε.Σαν να μην έφτανε αυτό στο 79′,στην δεύτερη τελική του ο Παναθηναϊκος έκανε… το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες και <<σφράγισε>> την νίκη της ομάδας του.

Ο Δικέφαλος ουσιαστικά κάπου εκεί ….κατέρευσε και στο 85′ δέχθηκε και ένα ακόμα γκόλ στην κόντρα απο τον Αϊτόρ,ο οποίος έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκόρ του αγώνα.