Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ξανά στο «κόλπο» της Ευρώπης

Εύκολο απόγευμα είχε η Ρεν, αφού πέρασε από την έδρα της Ανζέ με 0-3 και αν συμπεριλάβουμε και τη νίκη της επί της Ναντ την προηγούμενη εβδομάδα (1-0), άρχισε να χτίζει ένα καλό σερί νικών.Αυτό το σερί μπορεί να μεγαλώσει κι άλλο, αφού την επόμενη αγωνιστική (34η) υποδέχεται την ουραγό και ήδη υποβιβασμένη Ντιζόν.

Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν ο Ζέρεμι Ντόκου στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, ενώ στο 63ο λεπτό ο Μάρτιν Τεριέ ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του και ουσιαστικά σφράγισε το σπουδαίο αυτό «διπλό».Είχαμε όμως και το κερασάκι στην τούρτα (91′) από τον Σερού Γκιρασί, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ρεν λοιπόν πλησιάζει στο μεγάλο στόχο της, ο οποίος είναι να προσπεράσει τη Λανς, ώστε να κερδίσει την 5η θέση που οδηγεί στη νέα διοργάνωση της UEFA, Europa Conference League.