Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Γαλλικό προβάδισμα

Με εξασφαλισμένη τη συμμετοχή τους στην επόμενη EuroLeague (2021-22), Μονακό και Ούνικς Καζάν συγκρούστηκαν στη Γαλλία στον 1ο αγώνα για τον τελικό του Eurocup, με νικήτρια την ομάδα της Γαλλίας.

Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατάφερε να σπάσει την έδρα των Μονεγάσκων, παρότι βρέθηκε μπροστά με +10 στα μέσα της 3η περιόδου.Βέβαια η ομάδα που μπήκε δυνατά στο ματς (1ο δεκάλεπτο) ήταν η Μονακό, η οποία με 3/3 τρίποντα έφτασε στη μεγαλύτερη δική της διαφορά (+11) στον αγώνα.Στη 4η και τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι, αλλά οι Γάλλοι ήταν πιο ψύχραιμοι όταν η μπάλα «έκαιγε» και έτσι πήραν το ματς με 89-87.Ακόμα μία νίκη χρειάζεται η ομάδα που προπονεί ο Ζβένταν Μίροβιτς και το Γιούροκαπ γίνεται δικό της!

Ο 2ος τελικός θα γίνει τη Μεγάλη Παρασκευή (30/4, 19:00) στο Καζάν και εάν χρειαστεί και 3ος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή του Πάσχα (2/5, 19:00) πάλι στην έδρα της Ούνικς που έχει και το πλεονέκτημα έδρας.