Μαχητική Εθνική κόντρα στους αστέρες της Γαλλίας

Ιδιαίτερα ανταγωνιστική τηρουμένων των αναλογιών ήταν η Εθνική μας ομάδα Χάντμπολ των ανδρών στον αγώνα που έγινε στο ΔΑΚ Κορυδαλλού με αντίπαλο τη Γαλλία για τα προκριματικά του EURO 2022. Οι Γάλλοι, όπως αναμενόταν άλλωστε, πήραν τη νίκη με  31-40, ένα σκορ ιδιαίτερα μεγάλο για το άθλημα του χάντμπολ.

Οι αντίπαλοί μας ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και έδειξαν από νωρίς τη μεγάλη και παγκόσμια κλάση τους. Πήραν διαφορά 5 γκολ στο 10λεπτο (4-9) παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση. Στο ίδιο διάστημα οι διεθνείς μας παρουσιάστηκαν με αρκετό άγχος και μην μπορώντας να τελειώσουν αποτελεσματικά τις επιθετικές τους προσπάθειες. Από το 11ο λεπτό και μετά αφυπνίστηκαν και μείωσαν μάλιστα στα 2 γκολ (8-10 στο 13′) με τη Γαλλία στη συνέχεια να συντηρεί μια διαφορά 4-6 τερμάτων, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 16-22.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη μπήκαν πιο ψυχωμένα και με προσωπικές ενέργειες και επιθέσεις κυρίως από τη θέση του ίντερ κατάφεραν να πετύχουν αρκετά γκολ. Η επιλογή αυτή για εκτέλεση των προσπαθειών από πλάγια θέση ήταν σαν μονόδρομος αφού το κέντρο της Γαλλικής άμυνας ήταν πραγματικά απροσπέλαστο. Η διαφορά έπεσε μέχρι το -4 για την Εθνική μας (20-24 στο 34′ και 29-33 στο 52′) αλλά ως εκεί. Η Γαλλία είχε πάντα τις απαντήσεις και παρά την πολύ καλή εμφάνιση και των δύο τερματοφυλάκων μας (Μπουκοβίνας-Κοτανίδης) σημείωσε πολλά τέρματα με δεύτερη προσπάθεια μετά από αποκρούσεις των γκολκίπερ της Εθνικής.

Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι η εμφάνιση των διεθνών μας άφησε υποσχέσεις για καλύτερη συνέχεια αν αναλογιστούμε και το μέγεθος του σημερινού αντιπάλου αλλά και την πολύμηνη αποχή των παικτών μας από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις μέχρι πρόσφατα. Χαρακτηριστικές είναι και οι δηλώσεις του ομοσπονδιακού τεχνικού Γιάννη Αρβανίτη μετά το τέλος του αγώνα. Ο Έλληνας προπονητής φάνηκε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του, ενώ στάθηκε και στο άγχος που υπήρξε στην αρχή του αγώνα και είχε ως αποτέλεσμα να γίνουν και δύο λάθος αλλαγές από τον πάγκο και να χρεωθούμε με ισάριθμες δίλεπτες αποβολές.

Καλύτεροι για την Ελλάδα ο Ευθύμης Ηλιόπουλος και ο αρχηγός Χάρης Μάλλιος ενώ από τη Γαλλία ξεχώρισαν οι Φάμπεργκας, Μαέ και Ρεμιλί.

Τα πεντάλεπτα: 2-5, 4,9, 8-11, 9-15, 13-19, 16-22 (Ημχ), 20-26, 22-27, 24-30, 26-33, 30-36, 31-40

Ελλάδα (Αρβανίτης): Μωραϊτης 1, Αραμπατζής 1, Νικολαϊδης, Μυλωνάς 3, Μάλλιος 5 , Μπουκοβίνας, Κεδέρης 2, Καραμπουρνιώτης 3, Τζηράς 2, Τσίλης 2, Κανδύλας 2, Ηλιόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Κρητικός, Αραπακόπουλος 3, Κοτανίδης

Γαλλία: Ρεμιλί 4, Λαγκάρντ 1, Μεμ 3, Τουρνά 5, Ζεράρ, Μαέ 6 Ζαντί, Ν’ Γκεσάν 2, Αμπαλό 4, Γκιγκού 4, Φάμπρεγκας 6, Ντεσά 1, Κλερ, Πόρτ 4, Κουνκούντ, Ακεβιλό

Διαιτητές: Καλουτζέροβιτς-Βούγιατσιτς Διλεπτα: 9/2 Πέναλτι: 1/4 , 7/7