Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Έπεσε μαχόμενη

Αποχαιρέτισε και τις τελευταίες της ελπίδες για πρόκριση στο EURO 2022 η Εθνική ομάδα Χάντμπολ των ανδρών μετά τη σημερινή ήττα από τη Σερβία με σκορ 25-27.

Η Εθνική μας ξεκίνησε πολύ καλά  και έπαιξε ως ίσος προς ίσο τη Σερβία και δεν της επέτρεψε σε κανένα σημείο να ξεφύγει πάνω από 2 γκολ. Το αντίθετο μάλιστα καθώς όσο περνούσε ο χρόνος οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη αποκτούσαν περισσότερη αυτοπεποίθηση. Έτσι μετά το αρχικό προβάδισμα των Σέρβων με 1-3 στο 5λεπτο οι διεθνείς μας προηγήθηκαν 5-4 στο 10’ και 7-6 στο 12’. Σε αυτό το διάστημα ήταν φανερή η βελτίωση της άμυνας της ελληνικής ομάδας που δεν άφηνε τον αντίπαλο να εκδηλώνει τις επιθέσεις με τον καλύτερο τρόπο. Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον πίβοτ της Ανόρθωσης Παναγιώτη Καραμπουρνιώτη αλλά και τον Μπάμπη Δομπρή με απόλυτη ευστοχία από τα 7 μέτρα (3/3 πέναλτι) οι παίκτες της Εθνικής μας όχι μόνο ήταν κοντά στο σκορ αλλά πήραν και το προβάδισμα με 13-11 στο 26’ και  14-12 που ήταν και το σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον τερματοφύλακά μας Πέτρο Μπουκοβίνα που πραγματοποίησε αρκετές και σημαντικές επεμβάσεις.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Σερβία να κάνει ένα σερί 3-0 και να περνά μπροστά με 14-15 αλλά η Εθνική μας απάντησε και ισοφάρισε 17-17 στο 40’. Μετά το πρώτο 10λεπτο του Β’ ημιχρόνου οι αντίπαλοί μας πίεσαν αρκετά στην άμυνα και ανάγκασαν τους παίκτες μας σε λάθη και άστοχα σουτ. Αυτό είχε αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά 3 τερμάτων (18-21 στο 46’ και 19-22 στο 48’). Οι διεθνείς μας έκαναν μια τελευταία προσπάθεια αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και το παιχνίδι τελείωσε με νίκη της Σερβίας με σκορ 25-27.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα εξανεμίστηκαν και οι όποιες ελπίδες είχε η Ελλάδα για πρόκριση στα τελικά του EURO 2022 ενώ αντίθετα η Σερβία παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου πάνω και από τη Γαλλία. Οι τρικολόρ είναι ο επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας την Κυριακή εκτός έδρας.

Μπορούμε να πούμε συμπερασματικά ότι ο Γιάννης Αρβανίτης και οι παίκτες του έδειξαν ένα πολύ καλό πρόσωπο και στους δύο αγώνες στο ΔΑΚ Κορυδαλλού με Γαλλία και Σερβία και σίγουρα μπορούμε να περιμένουμε καλύτερες μέρες.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-4, 8-8, 10-10, 12-11, 14-12(ημίχ.), 14-14, 17-17, 18-20, 21-23, 22-24, 25-27(τελικό)

Ελλάδα (Αρβανίτης): Κωστακίδης, Μωραΐτης, Αραμπατζής 6, Νικολαΐδης 1, Μυλωνάς 5, Μάλλιος 1, Μπουκοβίνας, Κεδέρης 1, Καραμπουρνιώτης 3, Δομπρής 5, Τζηράς, Κανδύλας 1, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Αραπακόπουλος 1, Κοτανίδης

Σερβία: Σερτένοβιτς, Τζούκιτς, Πέσιτς, Ραντιβόγιεβιτς 3, Ίλιτς Ν. 4, Ίλιτς Β 1., Ζελένοβιτς, Νίκολιτς 3, Μάρσενιτς 5, Νέναντιτς 3, Μιλοσάβγιεβιτς 4, Ντόντιτς, Ομπράντοβιτς, Τζόρτζιτς 3, Κουπάρα, Μιλοσάβλιγεβ

Διαιτητές: Μπεν-Νταν/Φαράν Δίλεπτα: 6/6 Πέναλτι: 4/7, 5/6