Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Κορίτσια για φίλημα!!!

Τη δεύτερή της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Εθνική μας ομάδα Βόλεϊ Γυναικών, αυτή τη φορά επί της Ισπανίας με το καθαρό 3-0 στα σετ στο ΕΑΚ της Νεάπολης Λάρισας για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του Γκιγιέρμο Ναράνχο ήταν πραγματικά απολαυστικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα! Ένας αγώνας που θεωρητικά πριν την έναρξή του υπολογιζόταν και όχι άδικα ως ο πιο δύσκολος για την ελληνική ομάδα. Ο υψηλός βαθμός συγκέντρωσης όμως των διεθνών μας σε συνδυασμό με την εξαιρετική απόδοση των περισσοτέρων από αυτές έκαναν το έργο της ομάδας μας πιο εύκολο από ότι αρχικά φαντάζονταν.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος είδαμε στο πρώτο σετ την Ελλάδα να ξεκινάει καλύτερα και να παίρνει διαφορά 5 πόντων (13-8) αλλά οι Ισπανίδες βάζοντας μεγάλη πίεση από το σερβίς στην ελληνική υποδοχή κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ. Η βελτίωση του μπλοκ μας όμως και η απάντηση με πολύ καλά δικά μας σερβίς μας έφεραν στο +6 (21-15) και τελικά στο 1-0 στα σετ (25-22).

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο με την Ισπανία να συνεχίζει να πιέζει αρκετά την άμυνα της Εθνικής και να φτάνει πρώτη τους 20 πόντους (20-17). Οι κινήσεις όμως του Ναράνχο με τα χέρια που καλούσε το λιγοστό λόγω covid κόσμο να εμψυχώσει τις Ελληνίδες παίκτριες έδωσαν το έναυσμα για την αντεπίθεση. Με ένα εκπληκτικό σερί 8-0 οι διεθνείς μας πήραν και το δεύτερο σετ (20-25) και μπήκαν με εντελώς ανεβασμένη ψυχολογία στο τρίτο σετ.

Εκεί με δύναμη το μπλοκ μπήκαν καλύτερα από τις Ισπανίδες και προηγήθηκαν 4-8 και 8-11 με τις αντιπάλους μας να ισοφαρίζουν σε 11-11. Οι παίκτριες όμως του Γκιγιέρμο Ναράνχο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και άρχισαν να χτίζουν διαφορά μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα της Ισπανίας. Τελικά πήραμε και αυτό το σετ με σκορ 25-18 και μία ακόμα σημαντική νίκη με το καθαρό 3-0 απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο.

Πολύ καλή απόδοση από όλες τις Ελληνίδες παίκτριες που έδειξαν ότι το ελληνικό γυναικείο βόλεϊ βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Επόμενος αντίπαλος αύριο (9/5, 20:00) η Αυστρία και πάλι στο ΕΑΚ Νεάπολης Λάρισας.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 18-25)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σαουρίν): Πριάντε 1 (1 άσσος), Προλ 9 (8/21 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-36% άριστες), Ουνθούε 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Βαρέλα 7 (6/8 επ., 1 άσσος), Σεγούρα 12 (10/24 επ., 2 άσσοι, 65% υπ.-50% άριστες), Μοντόρο 9 (9/35 επ.), / Σάντσεθ (λ, 31% υπ.-25% άριστες), Γιάμπες (λ, 70% υπ.-50% άριστες), ), Κοράλ, Εσκαμίγια.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα 6 (1/2 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 46% υπ. – 38% άριστες), Βασιλαντωνάκη 20 (18/37 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Βλαχάκη 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 54% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. – 32% άριστες), Κοσμά 1 (1 άσσος).