Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Φινάλε με αγγλικό σκορ!

Ολυμπιακός Βόλου-Πιερικός 3-3

Ανοιχτό ματς, πολλά γκολ και τερματισμός στην 4η θέση της βαθμολογίας για τον Ολυμπιακό Βόλου!

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Βολιώτες πετυχαίνοντας γκολ μόλις στο 3’ με κοντινό πλασέ του Δεμηρτζόγλου. Άμεση ήταν η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό στο 7’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βουκελάτου! Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων ήταν ο πρωταγωνιστής σε δύο ακόμα φάσεις μπροστά στην εστία του Πιερικού αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Η ανατροπή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 41’ όταν ο Σκοπελίτης με γυριστό σουτ νίκησε τον Τζήμα και έγραψε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 51’ ο Ολυμπιακός έκανε το 3-1 με κοντινό πλασέ του Παπαδημητρίου, αλλά ο Πιερικός «δεν είχε πει την τελευταία του λέξη» στην αναμέτρηση. Με αντεπίθεση διαρκείας η ομάδα της Πιερίας στο 60’ μείωσε το σκορ με τον Δεμηρτζόγλου (ωραίο σουτ έξω απ΄την περιοχή) και με τον ίδιο τρόπο στο 71’ ο Κριεμάλντι ισοφάρισε σε 3-3! Στο 80’ τεράστια διπλή ευκαιρία χάθηκε για την ομάδα του Ολυμπιακού, όταν ο Τζούριτς από κοντά σημάδεψε δύο διαδοχικές φορές το δοκάρι του Τζήμα!

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Λαδάς, Πέλκας (76′ Μπόλης), Μπουτζίκος, Χολέβας (26′ λ.τρ. Ρόκας, λ. τρ. 76′ Ενκόα), Φιλίποβιτς, Γκιοατά (69′ Βασιλούδης), Σκοπελίτης, Κόλα, Παπαδημητρίου, Κατσούκης (69′ Τζούριτς), Βουκελάτος
Πιερικός (Θεοδοσιάδης): Τζήμας, Τοπαλίδης, Τακίδης, Γαλανόπουλος (46′ Κριεμάλντι), Γιαλαμίδης, Χαρτσιάς, Μαυρίδης (84′ Σκαμπαρδώνης), Δεμηρτζόγλου (92′ Κουκοδήμος Ν.), Γκατζολάρι (61′ Καρανάτσιος), Κουκοδήμος Γ. (61′ Τουλίκας) , Μπουόλι