Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

3-5 Πηγάδια

Τα γκολ στον αγώνα της Κροατίας με την Ισπανία, έπεσαν όπως πέφτει το χιόνι στο γνωστό χιονοδρομικό κέντρο της Νάουσας, αν και το αποτέλεσμα του αγώνα μοιάζει πιο πολύ με αγώνα υδατοσφαίρισης.

Γκάφες υπήρχαν, αυτογκόλ υπήρχε, παράταση είχαμε, 8 γκολ είχαμε, πάθος υπήρχε, αγωνία επίσης, αλλά το μόνο που έλειψε ήταν τα πέναλτι, για το πιο παραγωγικό ματς του EURO 2021.Οι Ισπανοί αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με αυτογκόλ (1-0), ανέτρεψαν την κατάσταση (1-3), όμως οι Κροάτες τους σόκαραν με 2 γκολ στο 85′ και στο 90+2′ και έκαναν το τελικό 3-3.Πάντως στην παράταση, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν ήταν απρόσεκτη και καθάρισε με 3-5 το ματς και τώρα περιμένει στα προημιτελικά τον νικητή από το Γαλλία-Ελβετία που διεξάγεται αυτή την ώρα (2-1 στο 70′).

Σκόρερς: Πέδρι 20′ (αυτογκόλ), Όρτσιτς 85′, Πάσαλιτς 90+2′ – Σαράμπια 38′, Αθπιλικουέτα 57′, Τόρες 77′, Μοράτα 100′, Ογιαρθάμπαλ 103′.

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (74′ Μπρέκαλο), Βίντα, Τσάλετα Τσαρ, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (114′ Ιβάνουσετς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (79′ Μπούντιμιρ), Βλάσιτς (79′ Πάσαλιτς), Πέτκοβιτς (46′ Κράμαριτς), Ρέμπιτς (67′ Όρσιτς).

Ισπανία: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρθία (71′ Π. Τόρες), Λαπόρτ, Γκαγιά (78′ Άλμπα), Μπουσκέτς (102′ Ρόδρι), Πέδρι, Κόκε (78′ Ρουίθ), Σαράμπια (71′ Όλμο), Μοράτα, Φ. Τόρες (88′ Ογιαρθάμπαλ).