Χρυσό ο Καλαϊτζόπουλος, ασημένιο η Μανιάτη

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των Ελλήνων κολυμβητών στη 2η μέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών, που διεξάγεται στο Τομσκ της Ρωσίας, καθώς η χώρα μας πανηγύρισε την κατάκτηση άλλων 2 μεταλλίων, με έναν αθλητή & μία αθλήτρια απ’ την Πτολεμαΐδα, φτάνοντας συνολικά τα 4 μέχρι σήμερα.

Ο 18χρονος Χρήστος Καλαϊτζόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο (με επίδοση 1:36.05) στον τελικό των 200 μ. διπλά πέδιλα και η 16χρονη Κατερίνα Μανιάτη το ασημένιο (με επίδοση 1:47.23) στον τελικό του ίδιου αγωνίσματος των Γυναικών, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης.

Στις υπόλοιπες επιδόσεις των αθλητών της Ελληνικής αποστολής, στον τελικό των 100 μ. υποβρύχιο Ανδρών, ο Χρήστος Μπόνια πήρε την 6η θέση με 33.79, ενώ στα 200 μ. επιφάνεια Γυναικών η Ειρήνη Δεληγιάννη ήταν 8η με 1:32.91.

Πέραν αυτών, στη σκυταλοδρομία 4Χ 100 μ. διπλά πέδιλα mixed, η Εθνική ομάδα με τους Στυλιανό Χατζηλιάδη, Σοφία Κτενά, Κατερίνα Μανιάτη, Χρήστο Μπόνια τερμάτισε στην 7η θέση με 3:08.19 και στα 1.500 μ. επιφάνεια Ανδρών ο Μάριος Αρμούτης ήταν 12ος με 13:08.79.