Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

EuroVolley: Ήττα από Βέλγιο που αφήνει λίγες ελπίδες πρόκρισης

Δεν τα κατάφερε ούτε στη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Βόλεϊ η Εθνική Ανδρών και γνώρισε την ήττα από το Βέλγιο με 3-0 σετ (25-16, 25-22, 25-22) στην Κρακοβία της Πολωνίας, ελαχιστοποιώντας τις πιθανότητες πρόκρισής της στον επόμενο γύρο.

Μια μέτρια Εθνική που ήταν ανταγωνιστική όμως στο 2ο και 3ο σετ παραδόθηκε στην ανωτερότητα και τις… ορέξεις των Βέλγων και έχασε μάλλον δίκαια και καθαρά με 3-0 σετ.

Ειδικά στο πρώτο σετ οι διεθνείς μας δεν μπήκαν σε κανένα σημείο του στο πνεύμα του αγώνα και βρέθηκαν από νωρίς πολύ πίσω στο σκορ χάνοντάς το εύκολα με 25-16 σε 24 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε αντίδραση και πήγε χέρι-χέρι με το Βέλγιο μέχρι το 21-20. Στο κρίσιμο εκείνο σημείο οι αντίπαλοί μας έδειξαν πιο συγκεντρωμένοι και πήραν και αυτό το σετ με 25-22 κάνοντας το 2-0 στα σετ σε 30 λεπτά.

Στη συνέχεια και το τρίτο σετ οι Βέλγοι ήταν ασταμάτητοι και με επίθεση που έβγαζε φωτιές διέλυσαν κάθε αμυντικό σύστημα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Μέχρι το 22-18 έμοιαζαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο αλλά κάπου εκεί οι διεθνείς μας κατάφεραν να βρουν τη δύναμη να μειώσουν σε 22-20 και 24-22 με τους Βέλγους όμως να έχουν δύο σετ και ματς πόιντ. Τελικά οι αντίπαλοί μας πήραν και τον τελευταίο πόντο (25-22 σε 29 λεπτά) και μαζί τη νίκη με 3-0 στα σετ, αφήνοντας την Εθνική μας στον πάτο της βαθμολογίας του ομίλου.

Επόμενος αγώνας για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αυτός αύριο Κυριακή (5/9, 18:30, ΕΡΤ3) απέναντι στη γηπεδούχο και παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία. Αναμφίβολα το έργο των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και σε αυτό το ματς αλλά και γενικά στο τουρνουά είναι πάρα πολύ δύσκολο.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 25-22) σε 85′

ΒΕΛΓΙΟ (Φερνάντο Μουνιόθ): Βαν Ντε Ντρις 3 (3/12 επ.), Ντερού 21 (19/32 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. – 18% άριστες), Ντουλστ, Βαν Έλσεν 13 (9/13 επ., 4 μπλοκ), Ντιρ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Βεράνεμαν 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες) / Περίν (λ, 54% υπ. – 42% άριστες), Ρίμπενς (λ), Τούρλινχ 6 (6/10 επ.), Τάις, Ντέσμετ 1 (1 άσσος).

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 1 (1/2 επ.), Πετρέας 1 (1 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 2 (2/7 επ., 40% υπ. – 40% άριστες), Μούχλιας 2 (2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (4/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 17% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. – 60% άριστες), Ζήσης (λ, 67% υπ. – 44% άριστες), Ζουπάνι 19 (19/27 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 3 (3/4 επ., 57% υπ. – 43% άριστες), Βουλκίδης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ράπτης 4 (4/14 επ., 50% υπ. – 36% άριστες).