Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Παλικαρίσια νίκη στην Πυλαία

Κατάθεση ψυχής από τους Δραμινούς στην πρεμιέρα και μεγάλη νίκη επί της Πυλαίας με 29-31, καθώς υπήρχε και κόπωση από το Ευρωπαϊκό παιχνίδι.Η Δραμινή ομάδα έπρεπε να ξεχάσει γρήγορα τη μεγάλη Ευρωπαϊκή πρόκριση και να παίξει και για τους μεγάλους απόντες Παπαδόπουλο Αδάμ & Ευγένη Τουνγκελίδη.Τα έκανε όλα και πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη από έναν πολύ καλό αντίπαλο, ο οποίος συμμετείχε φέτος στο European Cup.

Σημαντικό επίσης ρόλο έπαιξε και η ηρεμία που έδειξαν οι παίκτες στα τελευταία λεπτά αλλά και στα λάθη των διαιτητών.Οι Δραμινοί προσηλωμένοι στο πλάνο τους έπαιξαν με ωριμότητα στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, αντέδρασαν και όταν η Πυλαία ξέφυγε με τρία γκολ στο σκορ και έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη.

Στο 1ο ημίχρονο τραυματίστηκε ο Κοβογλανίδης και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο, ενώ στο
43΄ ο Καφαντάρης δέχτηκε κόκκινη αποδυναμώνοντας περαιτέρω το αμυντικό σχήμα.Εκεί
η ομάδα έβγαλε πάθος με αμυντική υπερπροσπάθεια και με σκόρερς τους Χαϊτίδη, Σίνα,
Nikolic, Πολύδωρος, Bugarinovic, Τόσκα , Κοτσαμαρίκογλου, Καφαντάρη, Παπάζογλου,
ξεκίνησε με το δεξί στο Eλληνικό πρωτάθλημα.

Ακολουθεί το δύσκολο εντός έδρας παιχνίδι του Σαββάτου (25/09, 18:00) με την Κέρκυρα, το οποίο με τη στήριξη των φιλάθλων θα προσπαθήσει να το κερδίσει, ώστε να παραμείνει ψηλά στη βαθμολογία.

Πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 8-8, 10-9, 12-12, 16-14  (ημίχρονο), 17-19, 19-21, 22-23, 23-25, 27-26, 29-31.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Τσαμεσίδης 6, Μπαμπατζανίδης 1, Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 1,