Σάββατο, 27 Νοεμβρίου, 2021

Προκρίθηκαν και τίθενται αντιμέτωποι

Ολυμπιακός και Ιωνικός συμπλήρωσαν τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, αφού κέρδισαν Ηρακλή και Λάρισα αντίστοιχα. Στα προημιτελικά του θεσμού τα οποία θα διεξαχθούν στις 16 Φεβρουαρίου του 2022, ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον Ιωνικό, ο Προμηθέας τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ το Περιστέρι και ο Παναθηναϊκός το Λαύριο.

 

Ο Ολυμπιακός έκανε μία καλή προπόνηση στο Ιβανώφειο και με κορυφαίους τους Τάιλερ Ντόρσεϊ (21 πόντοι) και Κώστα Σλούκα (13 πόντοι), πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90.

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 18, Σκορδίλης, Φίλλιος, Αγραβάνης 9 (1), Τέιλορ 2, Χαριτόπουλος 3 (1), Πετανίδης, Ντάγκλας 1, Τέρνερ 10 (2), Παπαδάκης 6 (2), Λιντς 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4, Ντόρσεϊ 21, Λούντζης, Λαρεντζάκης 6, Φαλ 7, Σλούκας 13 (1), Μάρτιν 5, Βεζένκοβ 10, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 3, Ζαν Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 8 (2).

 

Ο Ιωνικός δεν ξεκίνησε καλά το ματς κόντρα στους Θεσσαλούς, αλλά από την 3η περίοδο και μετά έχτισε μία μικρή διαφορά, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για την Αθηναϊκή ομάδα, ήταν ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 30-30, 56-55, 74-66.

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 12, Τζέρμαν 16, Χατζηκυριάκος 3 (1), Κολοβέρος 1, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 11, Γόντικας 5, Γκιουζέλης 3 (1), Όουενς 8, Χουγκάζ 11.

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 5, Θρετ 19, Κρουμπάλι 9, Βησσαρίου, Τσαϊρέλης 5, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 2, Ζάρας 10, Φόρτιουν 7, Σπαν, Καράμπελας 9.

 

Αναλυτικά το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδας:

ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (04/09)

Ψυχικό – Πανερυθραϊκός   60-64
Τρίτωνας – Μαρούσι   69-79
Αμύντας – Παγκράτι   101-52
Φίλιππος Βέροιας – Καρδίτσα   72-84
Ελευθερούπολη – Καβάλα   81-87
Αγρίνιο – Χαρίλαος Τρικούπης   58-86
Οίακας Ναυπλίου – Κόροιβος   55-102

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (08/09)

Δάφνη Δαφνίου – Μαρούσι   43-100
Αμύντας – Πανερυθραϊκός   70-68
Καρδίτσα – Καβάλα   76-71
Κόροιβος – Χαρίλαος Τρικούπης   75-60

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11/09)

Αμύντας – Κόροιβος   66-58
Μαρούσι – Καρδίτσα   83-70

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/09)

Μαρούσι – Αμύντας   75-60

 

ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18/09)

Ιωνικός Νίκαιας – Απόλλων Πάτρας   76-69
Κολοσσός – Ολυμπιακός   67-94
Λάρισα – Άρης   68-67
Μαρούσι – Ηρακλής   65-76

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22/09)

1. Ιωνικός Νίκαιας – Λάρισα   74-66
2. Ηρακλής – Ολυμπιακός   55-90

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (16/02/22)

Ολυμπιακός – Ιωνικός
Προμηθέας – ΠΑΟΚ
ΑΕΚ – Περιστέρι
Παναθηναϊκός – Λαύριο

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (18/02/22)

Τα ζευγάρια θα προκύψουν ύστερα από κλήρωση

ΤΕΛΙΚΟΣ (20/02/22)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ