Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Εύκολα το 2 στα 2 ο ΠΑΟΚ στη Handball Premier

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το κατ’ ευφημισμόν ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Handball Premier με τη Δράμα Bianco Monte στο “Σπίτι του Χάντμπολ” στη Μίκρα. Το τελικό 37-19 τα λέει όλα.

Με σπασμένα φρένα ξεκίνησε ο ανανεωμένος και νεανικός ΠΑΟΚ και έχτισε σημαντική διαφορά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα (6-0 στο 9′). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση ενώ και στην άμυνα περιόρισαν τους Δραμινούς σε εκδήλωση προσπαθειών με δύσκολες προϋποθέσεις. Οι ασπρόμαυροι δεν έριξαν το ρυθμό τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 19-10.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά άνοιξε και άλλο για τον Δικέφαλο και έφτασε στο +18(37-19) με το τέλος του παιχνιδιού. Οι ασπρόμαυροι ήταν πραγματικά ασταμάτητοι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Δε φάνηκαν καθόλου για τον ΠΑΟΚ οι σημαντικές απουσίες των τραυματιών Παλάσκα, Καργκιοζόπουλου και Σεϊρεκίδη καθώς όσοι αγωνίστηκαν κάλυψαν το κενό τους με τον καλύτερο τρόπο. Αντίθετα για τη φιλοξενούμενη και φιλόδοξη Δράμα Bianco Monte αισθητή ήταν η απουσία του έμπειρου πίβοτ Αδάμ Παπαδόπουλου.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 6 “αετόπουλων” που τόσο άδοξα έφυγαν από τη ζωή στο δυστύχημα των Τεμπών στις 4-10-1999.

ΠΑΟΚ- ΒΙΑΝCO MONTE ΔΡΑΜΑ 37-19

Τα πεντάλεπτα: 2-5 6-2, 8-3, 12-5, 16-7, 19-10 (ημχ), 24-11, 26-14, 31-16, 33-16, 36-17, 37-19
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ 1, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης, Παπάζογλου 4, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης 1,Μανωλούδης 4, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης 5, Γιορανίδης 6, Στογιάνοβιτς 5, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 2.
Δράμα Bianco Monte (Βαλαβάνης): Γκαμώτσος, Τοζακίδης,Παπάζογλου, Καφαντάρης 1, Μπουγκαρίνοβιτς, Νίκολιτς 4, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 3, Κοτσαμαρίκογλου 1, Πολύδωρος, Τορνικίδης 2, Τόσκας 7, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Κρανιώτης, Σίνα 1.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 4-2. Κόκκινη: Αποστόλου (50:52 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 2/3 – 0/2.