Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Ντεμπούτο Λι και μεγάλη νίκη με Ολυμπιακό!

Στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ολυμπιακού στο PAOK Sports Arena με 3-0 σετ (25-16, 25-20, 25-21) δείχνοντας τις διαθέσεις του για το φετινό πρωτάθλημα.

Η μεταφορά της έδρας του αγώνα με τον Ολυμπιακό από τη Μίκρα λίγα… μέτρα μακριά στο PAOK Sports Arena της Πυλαίας ήταν ένα ρίσκο για το τμήμα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ καθώς δε συνηθίζεται να υπάρχει κοσμοσυρροή σε παιχνίδια γυναικείου βόλεϊ. Οι φίλοι της ομάδας όμως έδωσαν το παρόν καθώς ο αριθμός τους υπολογίζεται γύρω στους 1500, πράγμα ασυνήθιστο για τέτοιου είδους αγώνες.

Στο αγωνιστικό μέρος και με τη νεοφερμένη πασαδόρο Λι Ντα Γεόνγκ οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον πρωταθλητή των τελευταίων ετών Ολυμπιακό και πήραν τα ηνία από την αρχή. Προηγήθηκαν στο πρώτο σετ 10-5 και 13-6 με πρωταγωνίστριες τις Φιντόν, Μερτέκη και Κογιάρ και έφτασαν στην κατάκτησή του με 25-16 χωρίς να συναντήσουν εμπόδια.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9-11 αλλά οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου με ένα σερί 6-1 έκαναν το 15-12 και στη συνέχεια έφτασαν στο +4 (18-14) έχοντας σε μεγάλη μέρα την Κογιάρ. Με τη Φιντόν να είναι και αυτή σε πολύ καλή φόρμα ο Δικέφαλος πήρε και το 2ο σετ με 25-20 κάνοντας το 2-0.

Τρίτο σετ και η Μερτέκη με συνεχόμενους πόντους άνοιξε τη διαφορά στο +6 (11-5) με τις ερυθρόλευκες να μειώνουν μέχρι τους 2 (15-13 και 19-17) αλλά ως εκεί. Το σετ κατέληξε και πάλι στον ΠΑΟΚ με 25-21 που έφτασε στη νίκη με 3-0 σετ απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο και έδειξε τις διαθέσεις του ενόψει της συνέχειας της Volley League Γυναικών. Παράλληλα ήταν η πρώτη επιτυχία των ασπρόμαυρων με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στη μικρή έτσι και αλλιώς ιστορία αναμετρήσεων των δύο ομάδων αφού είναι μόλις η δεύτερη χρονιά που ο ΠΑΟΚ συμμετέχει στη μεγάλη κατηγορία.

Γεγονός του αγώνα αποτελεί σίγουρα και η πρώτη εμφάνιση με τη φανέλα του ΠΑΟΚ της μιας εκ των δύο δίδυμων Κορεατισσών, της πασαδόρου Λι Ντα Γεόνγκ που πρόλαβε να κάνει μία μόλις προπόνηση καθώς βρίσκεται στη χώρα μας από την περασμένη Κυριακή (17/10) μαζί φυσικά με την αδερφή της Λι Τζε-Γιονγκ. Η τελευταία έμεινε εκτός αποστολής αφού πλέον στο ρόστερ του ΠΑΟΚ υπάρχουν 4 ξένες αθλήτριες εκ των οποίων οι 3 μπορούν να δηλωθούν σε κάθε αγώνα. Η Λι παρά το ότι είχε να αγωνιστεί από τον Φεβρουάριο πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση δείχνοντας το πλούσιο ταλέντο της. Ανμφισβήτητα η προσθήκη των αδερφών Λι ανεβάζει επίπεδο την ομάδα της Θεσσαλονίκης και τη θέτει φαβορί για την κατάκτηση ακόμα και του τίτλου καθώς πρόκειται για δύο παίκτριες παγκόσμιας κλάσης!