Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Πέρασαν και από τη Νάξο τα κορίτσια του ΠΑΟΚ

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-3 στα σετ (24-26, 12-25, 25-23, 17-25) κατάφερε ο ΠΑΟΚ να κάμψει την αντίσταση του Πανναξιακού στο κυκλαδίτικο νησί για την 7η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών και να ανέβει στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Αν εξαιρέσουμε το δεύτερο σετ το οποίο καθάρισαν εύκολα οι ασπρόμαυρες όπως δείχνει και το σκορ (12-25), στα άλλα τρία σετ η γηπεδούχος ομάδα παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Η εμπειρία όμως και η ποιότητα των αθλητριών του Τάκη Φλώρου έκανε τη διαφορά και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Δικεφάλου.

Με ενθουσιασμό αλλά και πολύ δυνατό μπλοκ στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Πανναξιακού μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα προηγήθηκαν με 18-15. Οι του ΠΑΟΚ όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν (19-19) και να πάρουν τελικά το +2 στη διαφορά (24-26) κερδίζοντας το σετ.

Στο δεύτερο σετ όπως αναφέρθηκε οι φιλοξενούμενες δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην επικράτηση με 12-25, παίρνοντας με τη σειρά τους τα ηνία στο μπλοκ και με την Μερτέκη σε μεγάλα κέφια. Έτσι το σκορ έγινε 0-2 στα σετ.

Στο επόμενο σετ ο Πανναξιακός αντέδρασε και είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι! Δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία η ομάδα του νησιού, αν και είχε κάποια χαμένα σερβίς, μείωσε σε 1-2 παίρνοντας το σετ με σκορ 25-23 παρά τις προσπάθειες του κυπελλούχου ΠΑΟΚ.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες του Δικεφάλου ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 3-7. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 15-16 αλλά εκεί μίλησε η ποιότητα και το μπλοκ των Θεσσαλονικέων που ανέβασαν τη διαφορά για να φτάσουν στο 17-25 και το 1-3 στα σετ, παίρνοντας μια δίκαιη νίκη.

Πανναξιακός – ΠΑΟΚ: 1-3