Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

«League Cup Ν. Σαμαράς»: Το ήθελε περισσότερο ο ΠΑΟΚ!

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι για την προημιτελική φάση του League Cup Ν. Σαμαράς ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού (25-21, 25-23, 23-25, 25-18) και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Μπροστά σε σχεδόν 2000 φίλους του, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε για την προημιτελική φάση του League Cup «Νίκος Σαμαράς» τον Ολυμπιακό στο PAOK Sports Arena, στη ρεβάνς της νίκης του με 2-3 στου Ρέντη.

Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες στο 1ο σετ, κάτι που ευνόησε τον ΠΑΟΚ που είχε σταθερά μια διαφορά 2-3 πόντων. Αδυναμία στην υποδοχή κυρίως και νευρικότητα με το σετ να καταλήγει στους ασπρόμαυρους με 25-21.

Μεγάλο ντέρμπι στο 2ο σετ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους ερυθρόλευκους να είναι πολύ νευρικοί πάλι αλλά τον Δικέφαλο να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στα μισά του σετ και το κράτησε μέχρι το 21-22 όταν και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 22-22, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τη διαφορά ως το +4 (18-22) αλλά στο κρίσιμο σημείο οι παίκτες του Καλμαζίδη έδειξαν χαρακτήρα. Με τον Κουκλίνσκι στο σερβίς γύρισαν ένα… χαμένο σετ, κατακτώντας το τελικά με 25-23 κάνοντας το 2-0 και βάζοντας πολύ δύσκολα στην ομάδα του Καζάζη.

Μαζί οι δύο αντίπαλοι και στην αρχή του επόμενου σετ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα (6-9 και 8-10) δείχνοντας να συνέρχονται μετά τα δύο πρώτα χαμένα σετ. Οι του ΠΑΟΚ όμως προσπέρασαν με 12-11 και 15-13 ανεβάζοντας ρυθμούς. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 16-16 και 18-18  και προηγήθηκε με 19-21 μπαίνοντας στην την τελική ευθεία του σετ. Ο ΠΑΟΚ έφερε το σετ ξανά στα ίσα με 21-21 και πήρε το προβάδισμα με 22-21 κάνοντας ένα σερί 3-0. Με δικό του 2-0 ο Ολυμπιακός έκανε το 22-23 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει εκ νέου σε 23-23 και τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τελικά το σετ με 23-25 όντας πιο αποτελεσματικοί στις τελευταίες φάσεις. Μείωση του σκορ σε 2-1 σετ και ανάσα ζωής για τον Ολυμπιακό.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο 4ο σετ (2-4) όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε γρήγορα σε 4-4 και πέρασε με 5-4 και 6-5 και 7-6 πιέζοντας από το σερβίς. Οι ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο μέχρι να πάρουν μια διαφορά 3 πόντων οι ασπρόμαυροι (16-13 και 17-14) και στη συνέχεια έφτασαν στο +6 (20-14) με 2 συνεχόμενους άσσους του Κουμεντάκη. 22-16 για τον ΠΑΟΚ και 23-17 με τους γηπεδούχους να παίρνουν το σετ με 25-18 και τη νίκη με 3-1 στα σετ και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup όπου θα αντιμετωπίσουν την ομάδα του Μίλωνα σε διπλούς αγώνες και πάλι.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 3-1

Τα σετ: 25-21, 25-23, 23-25, 25-18