Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Άρης: Μεγάλος νικητής στην παράταση κόντρα σε Ηρακλή

Ο Άρης πέτυχε την 3η νίκη του στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τον Ηρακλή σε έναν χορταστικό αγώνα στην παράταση στο Αλεξάνδρειο μέλαθρο για την 7η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ σε ένα ντέρμπι από τα παλαιά .Οι κίτρινοι κέρδισαν με 83–78 στην παράταση τον Ηρακλή (73 73 κ.δ.) παίρνοντας ψυχολογικό αβαντάζ εν όψη της μάχης που δίνουν για την παραμονή τους με τον κόσμο να είναι στο πλευρό τους μετα από έναν χρόνο απουσίας , που αποτέλεσε στήριγμα στο πλευρό τους γεμίζοντας από νωρίς το γήπεδο .

Αγώνας:

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 6′ με 12-3 . Όμως στη συνέχεια έκανε  ένα σερί 13-1 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 16-13. Στη 2η περίοδο ο Ηρακλής διεύρυνε το επιμέρους σκορ φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (13-24) στο 12′. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -5 (32-37). Οι κιτρινόμαυροι έκλεισαν  στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν στο +4  και με τον Κλόμπουτσαρ να βάζει διαδοχικά σουτ, πήγαν στο +7.

Όταν συνεχίστηκε το ματς, ο Άρης έχασε το ρυθμό του δίνοντας δικαίωμα στον Ηρακλή με τον  Γούλριτζ να βάλει μπροστά τον Γηραιό με 67-71 στο 38′ και τον Ντάγκλας να κάνει το 67-73 με λέι-απ στον αιφνιδιασμό. Ο Άρης όμως με τεράστια ψυχικά αποθέματα και σερί 6-0 στο τελευταίο 1,5 λεπτό οδήγησε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο .Εκεί μίλησε ο ψυχραιμότερος και ο Αρης πείρε αυτήν την πολύτιμη νίκη μετα τον Προμηθέα στην Πάτρα και τον Παναθηναϊκό στο ίδιο γήπεδο την 1η αγωνιστική.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιστική ο Άρης θα λάβει το ρεπό του, ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τον Ιωνικό στην Θεσσαλονίκη  (21/11 στις 17:00) και μετα θα υπάρξει διακοπή για τις εθνικές ομάδες για μια εβδομάδα .

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Ζάχαρής, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 (κ.α.), 83-78

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 12 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Λόκετ 2 (0/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Κέλι 29 (12/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Τζούστον 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καμάρας 1, Πουλιανίτης, Κλόμπουτσαρ 15 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Κώττας

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 3 (1), Αγραβάνης 11 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 19 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη), Λιντς 6 (5 ριμπάουντ), Γούλριτζ 10 (4/8 δίποντα, 5 κλεψίματα), Σκορδίλης 4, Φίλλιος, Ντάνιελς 2, Τέιλορ 10 (3), Πετανίδης, Παπαδάκης 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 25/47 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 24/31 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 14 επιθετικά), 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 23 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή:  14/30 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 15 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 23 λάθη