Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Πριγκιπική ανατροπή της Μονακό, συνέχισε την ξηρασία της Λιλ

Τι και εάν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2; Η Μονακό είχε τον τρόπο να ανατρέψει την κατάσταση και τελικώς να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, από την για ακόμα ένα βράδυ ασταθέστατη Λιλ. Οι ” Λιλουά” βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 μόλις στο 9′, χάρη στα δύο τέρματα του Ντέιβιντ. Το πρώτο στο 5′ με εκτέλεση πέναλτι και το δεύτερο με ψύχραιμο πλασέ, ύστερα από την εξαιρετική μακρινή μεταβίβαση του Ντζαλό, μερικά λεπτά μετά.

Ωστόσο στο φινάλε του ημιχρόνου άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Στο 41′ ο Ντιατά με ωραίο πλασέ μείωσε, με τον Μπεν Γεντέρ να ισοφαρίζει στο 83′. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη αλλά τελικά καμία δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη για τη Μονακό, η οποία ανέβηκε στην 7η θέση (19β.), με τη Λιλ να μένει στη 12η (17β.) και για 5η σερί αγωνιστική δίχως τρίποντο.